Türkiye ve İsrail anlaştı


168992

 

 

Roma’da bir araya gelen Türk ve İsrailli yetkililerin iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda anlaşmaya vardığı bir yetkili tarafından bildirilirken Başbakan Yıldırım’ın bugün konuya ilişkin açıklama yapacağı kaydedildi.
Türkiye ile İsrail arasında ikili ilişkilerin normale dönmesi hakkında varılan mutabakatta, Hamas ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmadığı bildirildi.

 

Üst düzey bir Türk yetkiliden edinilen bilgiye göre, Türkiye-İsrail ikili ilişkilerinin normale dönmesi hakkındaki mutabakat, dün Roma’da sonuçlandırıldı.

 

“İsrail tarihte ilk kez özür diledi”

 

İsrail’in Mart 2013’te Türkiye’nin ilk talebini karşılayarak, tarihte ilk kez “yabancı bir devletten özür dilediği” belirtilirken, varılan mutabakat kapsamında Türkiye’nin diğer iki şartının da İsrail tarafından kabul edildiği kaydedildi.

 

“İsrail tazminat ödemeyi kabul etti”

 

Bu doğrultuda İsrail, Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödemeyi ve Türkiye’nin Gazze’deki insani duruma müdahalesini de kabul etti.

 

“Gazze’de kapsamlı projeler hayata geçirilecek”

 

İki ülke arasında varılan mutabakat çerçevesinde, Türkiye’nin Gazze’ye insani yardım dahil sivil amaçlı malzemelerin girişini sağlayacağı ve altyapı yatırımlarını gerçekleştireceği, bu doğrultuda Gazze halkının kullanımı için konutlar inşa edileceği ve 200 yataklı Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesinin de en kısa zamanda hizmete alınacağı ifade edildi.

 

Gazze halkının en acil ihtiyaçları olan elektrik ve içme suyu sorunu da Gazze’ye verilen elektrik ve su miktarının artırılması ve yeni santraller yapılmasıyla çözüme kavuşturulacak. Böylece Gazze’ye ilaveten Batı Şeria’ya yönelik öngörülen Cenin Sanayi Bölgesi gibi kapsamlı projelerin hayata geçirilmesi de kolaylaşacak.

 

‘Mutabakatta Hamas ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmuyor”

 

İddiaların aksine iki ülke arasındaki mutabakatta Hamas ile ilgili herhangi bir hüküm ise bulunmuyor.

 

Türkiye’nin Filistin Devleti ve halkına güçlü desteğinin aynı şekilde süreceğini belirten üst düzey yetkili, İsrail ile sağlanan uzlaşmanın, Türkiye’nin 31 Mayıs 2010’dan beri sergilediği ilkeli ve kararlı tutum sayesinde kazanılmış bir diplomatik başarı olduğunu belirterek, “Türkiye’nin tüm şartlarının kabul edildiğini, Filistin halkının koşullarının iyileştirilmesi için tarihi bir adım atıldığını” ifade etti.

 

“Gazze’ye insani yardım yapılmasının yolu açıldı”

 

İki ülke arasında varılan mutabakatla, Mavi Marmara’da hayatını kaybedenlerin arzuladığı şekilde Gazze’ye insani yardım yapılmasının yolunun açıldığına işaret eden yetkili, Türkiye-İsrail ikili ilişkilerinin normale dönmesine ilişkin süreçte Filistin Hükümeti ve Hamas’ın da Türkiye’ye destek verdiklerini bildirdi.

 

İki lider bugün açıklama yapacak

 

Başbakan Binali Yıldırım, İsrail ile yürütülen müzakerelerde varılan aşamayla ilgili bugün açıklamalarda bulunacak.

 

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yıldırım, bugün saat 13.00’te Çankaya Köşkü’nde, yürütülen müzakerelerde varılan aşamaya ilişkin açıklama yapacak.

 

Reuters, Roma’da olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından da anlaşmaya ilişkin bugün açıklama geleceğini iddia etti.

 

Erdoğan Filistin Devlet Başkanı ile görüştü

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefonda görüştü.

 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan, Mahmud Abbas’a, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri normalleştirmeye yönelik müzakerelere ilişkin bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmede, Gazze’deki insani durumun iyileştirilmesi hususunda İsrail’le mutabakat sağlandığını da belirttiği öğrenildi.

 

Zeybekci: Ekonomik ve ticari ilişkilerimiz güçlenerek devam edecek

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, müzakerelere ilişkin, “İnşallah bundan sonra da güçlü olan ekonomik ve ticari ilişkilerimiz, İsrail ile bu problemler ortadan kalktıktan sonra daha da güçlenerek devam edecektir.” dedi.

 

Zeybekci, bir süredir İsrail ile yürütülen müzakerelere ilişkin, bu konuda Türkiye’nin menfaatlerinin önemli olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin menfaatleri, Filistin’deki, Gazze’deki kardeşlerimizin menfaatleridir ve tabii diğer taraftan prensibimiz de Gazi Mustafa Kemal’in söylediği ‘Yurtta sulh cihanda sulh’. Başbakanımızın da Cumhurbaşkanımızın da son dönemde altını çizerek kullandığı cümlelerden bir tanesi de ‘düşmanlarımızın sayısını azaltmak, dostlarımızın sayısını arttırmak’ prensibi, ben bu çerçeveden bakıyorum.”AA

 

‘Türkiye ile anlaşmanın muazzam etkileri olacak’
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Türkiye ile ilişkilerin düzelmesinin İsrail ekonomisinde ‘muazzam’ etkileri olacağını söyledi.
‘Türkiye ile anlaşmanın muazzam etkileri olacak’

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Türkiye ile altı yıldır askıda olan ilişkileri normalleştirme anlaşmasının İsrail ekonomisine olumlu etkileri olacağını söyledi.

 

Türkiye ile İsrail arasındaki ikili ilişkilerin normale dönmesi hakkındaki mutabakat dün Roma’da sonuçlandırıldı.

 

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İtalya’nın başkenti Roma’da görüşmesinin ardından konuşan Netanyahu, dün İsrail ve Türkiye tarafından duyurulan anlaşmanın “önemli bir adım” olduğunu söyledi.

 

Kerry ile ortak basın toplantısında konuşan Netanyahu, “İsrail ekonomisi üzerinde ‘muazzam’ etkileri olacak, ki bu sıfatı iyice tarttıktan sonra kullanıyorum” dedi.

 

İsrailli yetkililer Türkiye ile ilişkilerin düzelmesinin ardından ülkenin Akdeniz’de keşfettiği doğalgazdan yararlanma olasılığının arttığına işaret ediyorlar.

 

Kerry anlaşma hakkında, “Yönetim olarak biz de elbette memnun olduk. Atılmasını görmeyi istediğimiz bir adımdı” dedi.

 


Yazan - 27 Haziran 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, DÜNYA, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x