Türkiye Ziraat Odaları Fransız Boykotuna Karşı


İbrahim Yetkin, Türkiye’nin geçen yıl Fransa’ya 274 milyon dolarlık meyve ve sebze ihraç ettiğini belirterek, “Buna karşılık 6 milyon dolarlık ithalat yaptık, bu nedenle en azından tarım sektöründe boykot çağrıları mantıklı gelmiyor” dedi.   Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Fransa’ya yönelik boykot çağrılarına tarım sektörü için karşı çıktı.   TZD Başkanı İbrahim Yetkin, makamında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye ile Fransa arasında 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının reddini suç sayan Fransa Senatosu’nun kararı dolayısıyla gerilen ilişkilerin ekonomik alana yansıtılmaması gerektiğini bildirdi.

Geçen yıl Fransa’ya 274 milyon dolarlık meyve ve sebze ihracatı gerçekleştirildiğini belirten Yetkin, “Buna karşılık 6 milyon dolarlık ithalat yaptık yani Türkiye’nin Fransa’ya karşı bu sektörde ciddi bir üstünlüğü var. Bu nedenle de son günlerde dillendirilen tarım sektöründeki boykot çağrılarının mantıklı olmadığını düşünüyorum” diye konuştu.   Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde etkili sağanak ve fırtına nedeniyle bazı nehirlerin taştığını, üretim havzaları ve seraların zarar gördüğünü ifade eden Yetkin, şunları kaydetti:

“Bu durum doğal olarak fiyatlara olumsuz yansıyacaktır. Meyve ve sebze fiyatları 1-2 ay yüksek seyredebilir. Bu artış nisan ayında tarla ürünlerinin tezgahlarda yavaş yavaş yer almaya başlaması ve zarar gören seraların kendilerini yenilemesiyle düşüşe geçecektir. Yaşanan afetlerden en az etkilenmek için tüm çiftçilerimiz tarım sigortalarını yaptırmalıdır. Bana göre son 9-10 yılda yapılan en güzel işlerden biri tarım sigortasının hayata geçirilmesidir. Primlerin yüzde 50’sini devlet ödüyor, çiftçilerimiz ürünlerini sigorta altına almalıdır, sonuçta tarım sektörü tamamıyla doğa koşullarından etkilenmeye açık bir sektördür.”

DİĞER HABERLER
Bakan Eker Tarım ve Gıda Anlaşmaları İçin Çin'de

Yetkin, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da etkili kar yağışının hububat üretimine olumlu yansıyacağını kaydetti.


2 Şubat 2012. 19:46
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x