Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkinden Sitem


Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin et ithalatı eleştirileri sonrasında Tarım Bakanı Mehdi Eker’in bir yıldır kendisiyle konuşmadığını belirterek, Bakan’ın eleştirileri içine sindiremediğini söyledi. Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, hem Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker’e hemde CHP lideri Kemal Kılaçdaroğlu’na sitem etti. İbrahim  Yetkin, Tarım Bakanı Eker’in et ithalatıyla ilgili eleştirilerini içine sindiremediğini kaydetti.

Doğruları savunmak,halkımızı aydınlatmak sivil toplum örgütlerinin görevidir.İleri demokrasinin ne kadar iyi işlediğini çok iyi gördük.10-11 aydır anlatmaya çalıştığımız doğruları sabın bakan Mehdi Eker içine sindiremedi.Bu nasıl demokrasi,nasıl çağdaşlık?

Yetkin, Tarım bakanlığının yan kuruluşu olmadıklarının da altını çizdi…

“Bir Allah’ın kulu,bir tane çiftçi et ithalatı ile ilgili doğru desin istifamı hemen sunarım.Tarım Bakanı intikam aldı,tarım teknikerlerini ve teknisyenlerin yetkilerini geri aldı.İntikam duygusu ile görev yapılmaz.Kırgınım,üzgünüm,tarım teknisyenlerinin yetkisinin geri alınmasını danıştay’a götüreceğiz.

KILIÇDAROĞLU’DA DAVETİ YERİNE GETİRMEDİ
 
İbrahim  Yetkin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu da 2 ay önce ziyaret ettiğini anımsatarak, derneğe davet ettiğini ancak Kılıçdaroğlu’nun henüz kendisini ziyarete gelmediğni söyledi.

Yetkin, Ortadoğu’daki çeşitli ülkelerde yaşanan olaylar, Japonya’daki deprem ve sonrasındaki gelişmelerle, Avustralya ve Güney Amerika’daki sellerin, Çin ve Rusya’daki kuraklığın tarım ve gıda ürünleri üzerinde yaratacağı etkilere karşılık Türkiye’nin alması gereken tedbirlere ilişkin görüşlerini dile getirdi.

DİĞER HABERLER
Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı, 28 Eylül’de açılıyor…

RADYASYON KONTROL BELGESİ İSTENMİYOR
 
Türkiye’nin özellikle yem bitkileri ve yağlı tohumlarda ”kronik olarak dışa bağımlı” olduğunu belirten Yetkin, “Bu ürünler arasında pamuk, soya ve mısır gibi stratejik öneme sahip ürünler var. Türkiye’nin destekleme modelini değiştirerek bu ürünlerdeki üretim açığının kapatılmasına, üretimi artırmaya yönelik tedbirlere ihtiyacı vardır. Bu ürünlerde bağımsız bir noktaya gelmemiz gerekiyor. Bunun dışında yeterli olduğumuz ürünleri kullanarak da dünyada avantajlı duruma gelebiliriz” dedi.
 
Türkiye’nin meyve-sebze üretiminde dünyada ilk 5’te olduğunun altını çizen Yetkin, “Fındıkta, kabuklu yemişlerde de ciddi avantajları vardır. Özellikle şeker üretiminde Türkiye çok şanslıdır ve Arap ülkelerinin pazarlarına şeker gibi stratejik ürünlerle girebilir. Yeni dünya düzeninde Türkiye’nin bir taraftan yetersiz olduğu ürünlerdeki açıkları kapatarak avantajlı ürünlerle dünya pazarlarına girme olanağı vardır” diye konuştu.
 
Japonya’dan ağırlıklı olarak su ürünleri ithal edildiğine işaret eden Yetkin, Atom Enerjisi Kurumu’nun bu ülkeden gelecek ürünlerde ”radyasyon kontrol belgesi” aranması şartı getirmesini çok önemsediklerini belirterek, kendisinin bunun bir adım daha ötesine geçerek; Japonya’nın tarım ürünleri ithal ettiği ülkelerden Türkiye’ye ithal edilen tarım ürünlerinin bile girişine dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğünü kaydetti.

DİĞER HABERLER
Son yıllarda artan patates güvesi

27 Mart 2011. 19:42
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Selahattin BAĞU
Selahattin BAĞU
12 yıl önce

Sayın Yetkin siteminizdeki haklılık veya doğruluk payını belirleyecek durumda deyilim.yıllardır ne derneğimize nede sendikalarımıza uygulamalarını tasvip etmediğim için üye olmadım.Bir zamanlar benim gibi düşünenlere burun bükülerek bakıldı.Hem derneklerimiz hemde sendikalarımız siyasi partilerin yan kuruluşu gibi çalıştılar halada akıllanmadan devam ediyorlar.Meslek örgütü olduklarını ve bunun bilinciyle hareket etmeyi unuttular.siyasiler onları kullasndı onlarda siyasileri şimdiki siyasilerimizinde aldıkları yüksek oy oranının şımarıklığı veya rehavetiyle kimseyi kullanmaya ihtiyaç duymuyorlar.Dinlemiyorlarda en iyisini en doğrusunu biz biliriz diyorlar adeta.Mesleğe baladığımda Mühendis ve Veteriner sayılı denecek kadar azdı Gıda mühendisi hi hiç görmedim.Çalıştığım süre içinde Bakanlığımın adınıda Ziraatçının adınıda Dağlara Ovalara kervan geçmeyen yerlere yazdım.o zamanlar yiğpidim… Read more »

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x