Türkiye’de Gıda Güvenliği Laboratuvarı Var…


Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznador) Başkanı Sergey Dankvert’

2012 yılından bu yana İzmir merkezli olarak faaliyet gösteren ve 2016 yılından bu yana Türkiye analiz pazarının yüzde 10’undan fazlasına hizmet veren İnvenura Gıda Analiz Laboratuvarları olarak, 5 Nisan 2017 tarihinde dijital basında yer bulan ve Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznador) Başkanı Sergey Dankvert’in Türkiye’den ihraç edilen domatese ilişkin yaptığı “Türkiye’nin ilgili makamının ihraç edilen sebzelerinin güvenliğini garanti edecek durumda olmadığı” açıklaması ile ilgilikamuoyunu bilgilendirmeyi, kurumsal sorumluluğumuz olarak görmekteyiz.

Her dönem önemli bir tarım ülkesi olan Türkiye’nin ekonomisinde tarım ihracatı toplamda 17 milyar dolarlık bir hacme sahiptir. Türkiye domates üretiminde dünya 4.’südür, ancak domatesin ihracatında Türkiye henüz istenilen seviyelere ulaşamamıştır.

Avrupa Birliği’nden sonra Türkiye’nin tarım ihracatındaki en önemli partnerlerinden biri olan Rusya, Türkiye’nin en çok domates ihraç ettiği ülkelerden biri konumundadır. Ancak 24 Kasım 2015 tarihinde Rus savaş uçağının düşürülmesi ile başlayan Türkiye-Rusya ilişkilerindeki gelişmeler nedeniyle Rusya’ya domates ihracatında da önemli oranda düşüş yaşanmıştır.

Ürünlerin kontrolü, tohum ve topraktan başlamalı

Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznador) Başkanı Sergey Dankvert, dün (5 Kasım 2017) Türkiye’deki dijital basına yansıyan açıklamaları ile “Türkiye’de yetiştirilen domatese karşı güvenilirlik sorunu” olduğunu belirtmiş, kontrolsürecinin üretimden başlaması gerektiğini açıkça ifade etmiştir. Bu açıklaması ile Dankvert, 16 Ekim 2016 tarihinde İtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti’nin hazırladığıve kamuoyu ile paylaştığı “en tehlikeli ithal gıda maddeleri” listesinde Türk fındığının, kanserojen aflatoksin maddesi içerdiği gerekçesiyle ilk sırada yer alması sürecini hatırlatmıştır. Yanı sıra yine aynı listede, Türkiye’den getirilen meyve-sebze başlığı altında kuru incir ve biber de 5’inci sırada yer almıştı.Özellikle son dönemde artan bir şekilde, Türkiye’nin tarım ihracatının büyük alıcıları olan ülkeler, Türkiye’de yetiştirilen tarım ürünlerine ve tarım sektörüne yönelik yukarıda örneklediğimiz ülkemiz tarımının imajını ve güvenini zedeleyecek açıklamaları yapmışlardır. Bu açıklamalar, üretici, ihracatçı ve sektör paydaşları ile birlikte Türkiye’nin tarım ekonomisine büyük zarar vermektedir.

Ürünlerin tüm süreçlerizlenmeli, bilgiler kamuoyu ile paylaşılmalı

Bu ve benzeri durumlarda karşı hamle olarak siyasi gerekçeler ya da farklı angajmanlar öne sürmek, sektörün sorununa çözüm olmadığı gibi, mevcut durumun yarattığı zararı artırabilme potansiyeline de sahiptir. Bu ve benzeri durumlarda süreci çözmek, Türkiye’deki tarım sektörü paydaşları ve ülkemiz tarımının itibarını korumak ya da güçlendirmek adına ekonomimizde önemli bir yere sahip tarımsal ürünlerin, üretim aşamasından ihracat aşamasına kadar olan süreçlerinin kontrolü ve izlenebilirlik kayıtlarının açıklanması oldukça önemlidir: Bu bilgilerin ilgili taraflar ve ilgili tarafların kamuoyu ile paylaşılması;1.Türkiye’nin tarım ürünlerine karşı gerek global ihracat pazarında gerekse kamuoyu bazında oluşan ya da oluşması muhtemelen olumsuz yaklaşımları önleyecek, 2.Türkiye’deki tarım ürünlerine karşı güvenin korunmasını ya da artmasını sağlayacak, 3. Tarımda Türkiye’nin güvenilir bir ihracat ortağı olduğu algısı güçlenecektir. Özellikle ihracata konu olan ürünlerin, tohumdan ilgili pazara girişine dek her aşamada izlenebilir ve kayıt altında olması, ürünlerin güvenilirliği ile ilgili kayıtlara ulaşabilirliğin sağlanması ile Türkiye’nin tarım ürünleri belli pazarlar için değil dünya pazarı için cazibeli, sağlıklı, kaliteli, güvenilir ve tercih edilir duruma gelecektir.

Risklerle ilgili proaktif bir yaklaşım sergilenmeli

Üretimin ilk adımından itibaren uluslararası standartlar çerçevesinde alınacak numuneler ve bu numunelerin analiz sonuçlarının değerlendirilmesi ve riskli ürünlerle ilgili çalışmaların kayıt altına alınması, Türkiye’nin risklerle ilgili proaktif bir yaklaşım sergileyerek tüm süreçleri objektif bir şekilde ortaya koyarak bir güven tesis etmesini sağlayacaktır. Tarım ürünleri ihracatında yer alan üretici, ihracatçı, tarımsal girdi sağlayıcılar, devlet ve diğer tüm paydaşlarla birlikte bu konuya odaklanarak, ürünlerimizin imajının haksız şekilde zarar görmesini engelleyicive çözüm odaklı çalışmalara hızla başlaması gerektiğine inanıyoruz. İnvenura olarak Türk tarımına sonuna kadar inandığımızı, gelecekte Türkiye’nin dünya ekonomisindeki gücünü tarım ürünlerinden alacağını düşündüğümüzü ve bu konuyla ilgili yapılacak tüm çalışmalarda görev almaktan kaçınmayacağımızı tüm kamuoyuna bildirmek isteriz.

Analiz, danışmanlık, denetim, gözetim ve bitki koruma alanlarında hizmet veren ve ülkemizdekitarımın gelişmesi için çalışmalar yürüten İnvenura’nın, Güvenilir Gıdakonusunda yapılacak her tür çalışma ve işbirliğine  hazır olduğunu da bu vesile ile kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

Saygılarımızla,

 

İnvenura

 


6 Nisan 2017. 14:20
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x