Türkiye’de Hayvancılığın Başı Kesildi


Ülkemizde et fiyatlarının aşırı yüksek oluşunu bahane edilmesiyle hükümetin Nisan ayında almış olduğu hayvan ithalatı kararına istinaden son 5 aydır ülkemiz de maalesef et fiyatlarında hiç bir düşüş yaşanmamıştır.Ayrıca yurt dışındaki etlerin ucuz olduğu belirtilmesine rağmen yapılan araştırmalar diğer ülkelerde de et fiyatlarının ucuz olmadığıdır.

Türkiye’de ki besi üretimi yapan çiftçiler ithalatın başlamasıyla birlikte ellerindeki kasaplık hayvanları mezbahalara götürüp kestirmişler ve büyük zararlara uğramışlardır.

Son aylarda yapılan canlı hayvan ithalatı gümrük vergilerinin düşürülmesi ve en son da 19 Eylül 2010 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren gümrük vergi oranlarındaki indirimler ve kesilmiş karkas haline getirilmiş hayvanların ülkeye sokulmasının serbestleşmesiyle,

ÜLKEMİZİN HAYVANCILIĞINA SON DARBE VURULARAK HAYVANCILIĞIMIZIN BAŞI KESİLMİŞTİR

Besicilerimiz hükümetin aldığı bu kararla tamamen bitirilmiş ve yurtdışındaki yabancı besicilere ülkemiz bir kazanç kapısı haline getirilmiştir.

Geçtiğimiz aylarda hayvancılığa yapılan desteklemeler ; sıfır faizli 2 yıl ödemesiz  toplam 7 yıl ödemeli olan destek den yararlanacak ( bakanlığın verilerine göre)  6600 çiftçi maalesef şuanda mağdur edilmiş ve borç batağına sürüklenmiştir,  ülkede  hayvancılığa bitirmeye yönelik bir politika 19 Eylül 2010 itibariyle kendini belli etmiştir. Ziraat bankası, vermiş olduğu kredi de 1 e 1,5 teminat istemektedir ve üstüne üstlük  çekilecek kredinin %25 ini ilgili kişiden hesaba yatırılmasını istemektedir, zaten ülkemizin çiftçileri yoksulluk içinde savaşırken bankanın bu isteklerini de karşılayamamaktadırlar. Bir yandan destek var denilirken diğer yandan ithalat yapılmaktadır öyleyse göstermelik olarak yapılan desteklemeler yapılmasın.

DİĞER HABERLER
Flamingo'ların Van Gölü'nde Dansları İlginç Görüntülere Neden Oldu

Karkas olarak gelecek olan hayvanların kesimden önceki kontrolleri sağlıklı yapılamayacağından ülkemizde halk sağlığı açısından çok büyük sorunlar ortaya çıkacak ve halkımız mağdur olacaktır. Özellikle zoonoz olan başta tüberkülozlu, brucellallı… hastalıklı hayvanlar ve de ülkemizde adı duyulmamış bir çok hastalık yurtdışından ülkemize girerek halk sağlığı açısından büyük tehdit yaratacaktır.

Hayvancılığımız idam sehbasındaydı alınan kararla ipi çekilmiş oldu.

Tarım Bakanlığı yetkilileri istifa etmeleri gerekir…


21 Eylül 2010. 07:06
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x