Türkiye kekik üretiminde dünya lideri

13 Haziran 2013. 16:01

taze kekik

 

 

Dünya kekik rekoltesinin yüzde 80’i Türkiye’de üretiliyor.

 

Son yıllarda kekik ve defne üretimine büyük ağırlık verilmesiyle Türkiye, dünya tüketiminin yüzde 80’ini tek başına karşılar hale geldi.

 

 

Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, Türkiye’nin dünya kekik ve defne üretiminde liderliğini güçlendirdiğini bildirdi.

 

Avrupa Baharatçılar Birliği’nin 5-7 Haziran tarihlerinde İngiltere’nin Birmingham kentinde düzenlenen Genel Kurul Toplantısı’na katılan Tarakçıoğlu, toplantıda baharat sektöründeki gelişmelerin değerlendirildiğini, dünya rekolteleri ile ilgili yapılan sunumlar sonrasında Türkiye’nin defne ve kekik üretimindeki dünya liderliği konumunu güçlendirdiğinin ortaya çıktığını anlattı. Dünya kekik rekoltesinin 15 bin ton civarında beklendiğini, bunun 11 bin tonunun Türkiye’den karşılanacağını aktaran Tarakçıoğlu, “Türkiye 25 yıl önce bin ton seviyesinde kekik, bin ton civarında defne üretirken, sonraki yıllarda büyük alanlarda defne ve kekik üretimine geçildi. Bu yıl dünya genelinde 15 bin ton kekik rekoltesi bekleniyor. Bu üretimin 11 bin tonluk kısmı Türkiye’de üretilecek. Yağışlar, kekik rekoltesi için son derece iyi oldu. Defnede ise 10 bin ton civarında dünya rekoltesi öngörülüyor. Bu rekoltenin yüzde 90’ı Türkiye’de üretilecek.” dedi.

Diğer Haberler:
Türkiye'ye Gelemeyen Çuvalın Tanıkları Tazminatlarıyla ABD'de Sosisçi Oldu

TRTHABER


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x