Türkiye’nin bal ihracatında payı yüzde 1


 

Türkiye, bal üretiminde Çin’in ardından ikinci sırada yer almasına karşın 2,2 milyar dolarlık ihracat pastasından yalnızca yüzde 1,1 pay alabiliyor.

 

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Dünya Arı Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, bal arılarının tozlaşmayla ekosistemin devamlılığını sağladığına dikkati çekti.

 

Türkiye’de arıcılığın, çok fazla sermaye ve tarım arazisine gerek duymadan yapılabileceğini kaydeden Bayraktar, kırsaldan kente göçü önleyecek faaliyetler içinde arıcılığın önemli olduğunu söyledi.

 

Bayraktar, yatırım tutarının düşük kalması ve yatırım için gerekli ekipmanların yurt içinden karşılanabiliyor olması dolayısıyla arıcılıkta dışa bağımlılığın bulunmadığını bildirdi.

 

Bayraktar, arıcılığın Türkiye’de dev bir sektör haline geldiğini belirterek, 1,5 milyon tondan fazla olan dünya bal üretiminin yüzde 30,6’sını Çin’in karşıladığını, Türkiye’nin, Çin’in ardından yüzde 6,85’lik pay ile ikinci sırada bulunduğunu, Türkiye’yi yüzde 5,35 ile ABD, yüzde 5,03 ile İran, yüzde 4,96 ile de Rusya’nın izlediğini kaydetti.

 

“Kovan başı verim çok düşük”

 

Geçen yılın verilerine göre arıcılıkla uğraşan işletme sayısının 84 bin 47 olduğunu, 7 milyon 900 bin 364 kovanda 105 bin 727 ton bal üretildiğini belirten Bayraktar, şu bilgileri verdi:

Diğer Haberler:
Anzer Balı 700 Lira

 

“Türkiye’nin arıcılığa her yönden uygun olması, arıcılığın gelişimini olumlu yönde etkilemiş, 2000-2016 döneminde kovan sayısı 4,3 milyondan 7,9 milyona, bal üretimi ise 61 bin tondan 106 bin tona yükselmiştir. Buna karşın, hala kovan başına bal verimi ortalama 13,4 kilogramla düşük kalmaktadır. Çin’de bu rakamın, 50,1 kilogram olduğu düşünüldüğünde ülkemiz verimindeki yetersizlik net olarak görülmektedir.”

 

İhracattan aldığımız pay yüzde 1

 

Dünya bal ihraç pazarının 2,2 milyar dolar olduğunu belirten Bayraktar, dünya üretiminde ikinci sırada yer alan bir ülkenin bu pazardan yüzde 1,1 pay almasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

 

Bayraktar, ihracatta yüzde 12,9 ile Çin’in ilk sırayı aldığını, bunu yüzde 8,95 ile Yeni Zelanda, yüzde 7,31 ile de Arjantin izlediğine işaret ederek, Türkiye’nin ürettiğinin yüzde 3,4’ünü ihraç ettiğini, bunun artırılarak, ihracatta da ilk sıralarda yer alınmasını istedi.

 

Dünyada 33 ülkeye bal ihraç edildiğine dikkati çeken Bayraktar, “Bu ihracatın yüzde 81’ini ABD, Almanya ve Suudi Arabistan’a yapıyoruz. Diğer ülkelerdeki pazar paylarımızı artırmamız elzemdir. Bal ihracatımızda ilk sırayı yüzde 36,75 ile ABD almakta, bunu yüzde 36,5 ile Almanya, yüzde 7,73 ile de Suudi Arabistan izlemektedir.” bilgisini verdi.

Diğer Haberler:
Sahte bala yeni önlem

Yazan - 29 Mayıs 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x