Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Şirketleri Ödüllendirildi


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Harvard Üniversitesi bünyesindeki AllWorld Network tarafından belirlenen Türkiye’nin en hızlı büyüyen 25 şirketi ödüllerini aldı. ​

Türkiye – 25 Projesi’nin sonuçları, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Küresel Girişimcilik Zirvesi’nde duyuruldu ve ödülleri TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından verildi.

-Hisarcıklıoğlu: “Her anne evladını başarılı bir girişimciyle evlendirmek isteyecek”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olmak için çalışıyoruz. Bunu da girişimcilerimizle başaracağız” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Bu açıdan başarılı girişimcilerin ön plana çıkarılması son derece önemli. Bugün Anadolu’nun hangi iline gitseniz, daha yenilikçi, daha verimli, daha hızlı şirketlerimizi görebilirsiz. Şimdi bu şirketlerimizi dünyanın da görmesini sağlamalıyız. İşte Türkiye 25 projesini bu amaçla başlattık. Şirketlerini ve dolayısıyla ekonomimizi büyüten girişimcilerimizi tebrik ediyorum. Bu güzel örnekler sayesinde girişimcilik Türkiye’nin gözdesi haline gelecek. Her çocuk başarılı bir girişimci olma umuduyla büyüyecek. Her anne evladını başarılı bir girişimciyle evlendirmek isteyecek.”

-Sak: “Şirketlerin hızlı büyümesi için gerekli ortamı sağlamak zorundayız”

Türkiye-25 Projesi’ni yürüten TEPAV’ın Direktörü Güven Sak ise şunları söyledi:
“Türkiye ekonomisindeki temel sorunlardan birinin şirketlerin yeterince hızlı büyümemesi olduğunu düşünürdük. Türkiye-25 Projesi bizim için altın değerinde olan bir veri-seti sundu. Artık Türkiye’de hızlı büyüyen şirketleri daha iyi tanıyoruz. Türkiye’de ekonomi politikalarının, bu ve bunlara benzer şirketlerin büyümelerini daha da hızlı sürdürebilecekleri ortamı sağlamaya odaklanması gerekiyor.”

Küresel ekonominin en büyük 500 şirketinin ortalama 70 yaşında olduğunu hatırlatan Sak, şöyle devam etti:“Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin ortalama yaşı 40. Türkiye-25 firmaları ise henüz ortalama 10 yaşında. Eğer bu firmalar bugünkü büyüme oranlarını önümüzdeki yıllarda sürdürebilirlerse, önce Türkiye’nin sonra da küresel ekonominin dev şirketleri haline gelebilirler. Bu açıdan baktığımızda, Türkiye-25 şirketlerinin büyüme hikâyesinden ekonomi politikaları adına öğreneceğimiz çok şey var.”

-Porter: “Hızlı büyüyen KOBİ’ler ekonominin belkemiğidir”

Türkiye-25 Projesi’ni, TEPAV ile ortaklaşa yürüten All-World Network Başkanı ve Harvard Business School İşletme Profesörü Michael Porter ise şunları kaydetti:
“Dinamik kadın ve erkek girişimciler tarafından yönetilen Türkiye-25 şirketleri, rekabet gücü için öncü bir anlayışı temsil ediyorlar.  Ekonomik gelişmenin amacı şirket geliştirmektir ve istihdam yaratmalarını sağlamaktır. Büyüyebilen şirketler, küçük ve orta büyüklükte olan şirketler her ekonominin belkemiğidir.”

Proje ile tespit edilen hızlı şirketler, yılda yüzde 250 büyüyor. 2011 itibariyle 25 hızlı şirket, toplam 6 bin 833 kişiye istihdam sağlarken, şirketlerin ortalama büyüklüğü 273 kişi oldu. Türkiye-25 şirketlerinin üst yöneticileri (CEO) ortalama 42 yaşında, şirketler ise ortalama 10 yaşında bulunuyor.

Türkiye’nin hızlı büyüyen şirketlerinin yüzde 42’si İstanbul’dan (10 şirket), yüzde 25’i Ankara’dan (6 şirket) ve yüzde 13’ü Kocaeli’den (3 şirket) oldu. Listede Kahramanmaraş ve İzmir’den 2’şer şirket, Osmaniye ve Kayseri’den birer şirket yer aldı.

Listeye girmeye hak kazanan şirketlerin 2008-2010 döneminde gerçekleştirdikleri ortalama yıllık satış geliri artış hızı şöyle:

-KÇS Kahramanmaraş Çimento             2609%  Kahramanmaraş
-Network Uluslararası Taşımacılık       561%  İstanbul
-Çebi İnşaat                                               338%  İstanbul
-Kayaş Kurubuz ve Ambalaj                    279%  Kahramanmaraş
-Namet Gıda                                               230%  Kocaeli
-Ankaref Bilişim                                        228%  Ankara
-Koza İnşaat                                               188%  Ankara
-Piworks Tr bilişim                                   155%  Kocaeli
-Collecturk Alacak Takibi                         155%  İstanbul
-Mirsis Bilgi Teknolojileri                         140%  İstanbul
-Tecfyl Metal Ürünleri                              133%  İzmir
-ZNR Yapı Kimyasalları                           127%  Osmaniye
-Tabim Bilgisayar                                    126%  Ankara
-Micha Galvanizli Çelik                            121%  İzmir
-Keymen İlaç                                            98%  Ankara
-Timsan Taahhüt ve İmalat                       93%  İstanbul
-Endersys Danışmanlık                            92%  İstanbul
-Atis Danışmanlık                                     89%  İstanbul
-Arp Otomotiv                                          80%  Kocaeli
-BRN Yatak                                             78%  Kayseri
-S.Aras Turizm                                        76%  İstanbul
-Ozon Giyim                                            68%  İstanbul
-Karaoğlu Peyzaj                                     68%  Ankara
-Filotürk Servis ve Telekomünikasyon      67%  Ankara
-UPİ Frigo Lojistik                                    61%  İstanbul

NAMET,EN HIZLI BÜYÜYEN ŞİRKET

“Türkiye 25” yarışmasında Namet Türkiye’nin en hızlı büyüyen 25 şirketinden biri oldu.

Namet’ten yapılan basın açıklamasında şöyle denildi: “Türk gıda sektörünün en köklü şirketlerinden biri olan Namet, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 25 şirketi arasına girdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, AllWorld Network ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliğinde gerçekleştirilen “Türkiye 25″ yarışmasında şirketlerin sıralaması 2008 – 2010 dönemindeki satış geliri artış hızına göre yapıldı. Namet, %230’luk satış geliri artış hızıyla 5. sırada yer aldı.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen 25 şirketi, 3 – 6 Aralık 2011 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Küresel Girişimcilik Zirvesi’nde duyuruldu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in açılış konuşmalarıyla başlayan zirveye, Namet’i temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Albak katıldı.”

 

 

 


Yazan - 6 Aralık 2011. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x