Türkiye’nin İthal Ettiği GDO’lu Ürünler

5 Mayıs 2013. 12:48

316383_558227227554589_1120088832_nABD’li Bilim Adamı John Fagan, Türkiye’nin ithal ettiği ürünler arasında GDO’lu olma olasılığı yüksek olan ürünleri sıraladı. Bu ürünlerin ithaline dikkat…
ABD’nin 1995 yılından beri GDO’lu ürün ürettiğini ve dünyaya pazarladığını söyleyen ABD’li bilim adamı moleküler biyolof John Fagan, Türkiye’nin yurt dışından ithal ettiği bazı ürünlerin GDO’lu olma olasılığının oldukça yüksek olduğunu söyledi.
Yasal eksiklikler nedeniyle GDO’lu ürünlerin ülkelere kolayca girdiğini belirten Fagan, AB’nin bu konuda oldukça titiz olduğunu söyledi.Fagan, Türkiye’nin yurtdışından ithal ettiği ve GDO olma olasılığının yüksek olduğu ürünleri de tek tek saydı.
 
İTHAL EDİLEN BU ÜRÜNLER GDO OLASILIĞI FAZLA
Buna göre Mısır, soya, pamuk, kanola, şekerpancarı, pirinç, patates, domates gibi ürünlerin riski
  fazla…
 
GDO’LU ÜRÜNLERE YASAK GETİRİN
“Türkiye’ye tavsiyem kanunlara GDO’yu yasaklayan sıkı kurallar getirmeleridir. Ayrıca labarotuvarlarda GDO’lu gıdalar üzerindeki testlere devam edilmelidir ve etiketleme uygulamasına bir an önce geçilmelidir” diyen ABD’li Bilim Adamı Fagan, “Türkiye’nin GDO konusunda bu kadar titiz olmamalı, sıfır GDO politikasını bırakmalı” sözlerine de tepki gösterdi:
ABD’li yetkililer sadece ticari kapıların Türkiye’deki yetkililerce kapanmaması gerektiğini düşünüyorlar. Bunun bir şekilde yolunu bulmaya çalışıyorlar. Türkiye’deki hatta ABD’deki insanların sağlıklı ve güvenli yaşamları ikinci planda. Onlar için öncelikli olan ABD’nin tarım sanayiinde finansal kalkınmayı yakalayabilmesidir.”(Aktifhaber)
Kararların dili tereddütlü
GDO Bilimsel Komite kararlarında “mevcut bilgiler ışığında”, “insan ve hayvan sağlığı açısından istenmeyen bir etki oluşturmayacağı beklenmektedir” gibi kesin olmayan ifadelerin kullanılması dikkat çekiyor. Uzmanlar, Bilimsel Komite üyelerinin GDO’lu ürünlerin doğuracağı zararlar nedeniyle tüketicilerin hukuki yollara başvurmasından kaçınmak amacıyla kesin olmayan ifadeler kullandığına dikkat çekiyor.
İthal edilen GDO’lu ürün çeşitleri
 
Ürün / Çeşit sayısı
Mısır 9
Pamuk 6
Soya 3
Kolza(kanola) 3
Şekerpancarı 1
Patates 1
Bakteri 1
Maya 1
Toplam 25 
 
Tarım Bakanlığı’nın GDO analizi yaptığı ürünler 
 
-Mısır,
-Soya
-Kanola
-Pamuk
-Papaya
-Domates
-Şeker Pancarı
-Çeltik-Pirinç
-Patates 
 

Diğer Haberler:
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tanzanya'da
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x