Türkiye’nin ‘yerli üretim logosu’ Bakan Pekcan tarafından tanıtıldı


Ticaret Bakanlığınca ülkemizde üretilen mallar için etiketlere yerli olduğunu belirtecek, ayırt edici işaret konulması zorunluluğu getirildi.

 

Etikette, malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarihin de bulunması gerekecek. Yeni uygulama Ekim ayında başlayacak.

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yeni logoyu kamuoyu ile paylaşarak, “Türkiye’de üretim yapan yabancı firmaların da tamamı ülkede üretilen mallarında Yerli Üretim Logosu’nun kullanılacağını açıkladı.

 

Bakan Pekcan aynı toplantıda ayrıca gramajlarında oynama yapılan 680 ürün tesbit edildiğini ve ayrıca fiyatlarında haksız oynama yapan 1296 ürünün de tesbit edildiğini belirtti. Pekcan “41.821 ürün denetlendi dün itibariyle. 1.296 ürün için haksız fiyat artışı tespit ettik. 680 ürününün fiyat etiketinde mevzuata aykırılık bulundu. Gramajda oynamalar falan. Bunlarla ilgili her türlü tedbiri almaya yetkilerimiz ölçüsünde devam ediyoruz. Ayrıca stokçularla ilgili de Hazine ve Maliye Bakanlığı ile beraber stok kontrolleri üzerinde de çalışıyoruz. Onlara da anında cezalarını kesiyoruz” diye konuştu.


Diğer Haberler:
Diyanet açıkladı halkın yüzde kaçı oruç tutuyor?
Yazan - 19 Eylül 2018. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı