Türkiye’nin zenginliği mehter takımında buluştu


20161206_2_20534463_16709554_web

 

 

 

Şanlıurfa’nın merkez Haliliye Belediyesince, Türk, Kürt ve Arapların bir arada huzur ve hoşgörü içerisinde yer aldığı mehteran takımı kuruldu.

 

ŞANLIURFA (AA) – RAUF MALTAŞ – Şanlıurfa merkez Haliliye Belediyesince, Türkiye’nin kültür mozaiğini yansıtan, Türk, Arap ve Kürtlerin bir arada bulunduğu mehter takımı oluşturuldu.

 

Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirol’un özellikle milli bayramlarda gösterilerde bulunacak ve gönüllülerden oluşan bir mehter takımı kurulması için yaptığı duyuruya Şanlıurfa’nın dört bir yanından vatandaşlar ilgi gösterdi.

 

Başvurular arasından seçilen gönüllü Türk, Kürt ve Araplar, kurulan mehter takımında bir araya geldi. Takım, Türkçe eserlerin yanı sıra Arapça ve Kürtçe eserler de seslendirmek üzere çalışmalar yapıyor.

 

Müziğe yatkın Türk, Arap ve Kürt kökenli vatandaşlardan oluşan ve çalışmalara başlayan mehter takımı, kentin tarihi sokaklarını müzik sesiyle renklendirecek.

 

Haliliye Belediye Başkan Yardımcısı Osman Uludağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce farklı illerden davet ettikleri takımlar aracılığıyla mehter coşkusunu yaşadıklarını söyledi.

 

Şanlıurfa’nın Türk, Kürt ve Arap kökenli vatandaşların yıllarca bir arada yaşadığı kadim şehirlerin başında geldiğini vurgulayan Uludağ, halkın kardeşçe bir yaşam sürdüğü kentte, bunu yansıtan mehter takımı kurmak için kendilerinin de çalışma başlattıklarını ifade etti.

 

“Yoğun talep şaşırttı”

 

Mehterbaşı Arap kökenli Osman Devecioğlu, Şanlıurfa’nın ilk mehter takımı olma özelliği taşıdıklarını söyledi.

 

Ekibin kısa sürede kaynaşarak adeta profesyonelleri aratmadığını belirten Devecioğlu, şu değerlendirmede bulundu:

 

“Mehter takımımızda farklı meslekten üyeler var. Şanlıurfalıların yanı sıra şehre dışarıdan gelen katılımcılarımız da var. Memur, öğretmen ve öğrenci arkadaşlarımız var. Yoğun talep karşısında şaşırdım. Bu talepler içerisinde gerçekten bu işe yatkın yetenekli olan, milli değerlere sahip çıkmak isteyen genç yaşlı bir grup oluştu. Bu grupla yolumuza devam ediyoruz. Tamamen gönüllülük esasına dayalı olduğu için ekibin alt grupları da olacak. Bu çalışmaları kurs şeklinde devam ettirmeyi ve daha fazla kitleye ulaştırmayı hedefliyoruz.”

 

Ekip üyelerinden Metin Şenay, ekibe katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, çalışmaların 3 aydır keyifli bir şekilde sürdüğünü aktardı.


Yazan - 6 Aralık 2016. Kategori ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x