Türkiye’ye 250 dolarlık Kürt gazı


doğalgaz

 

Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi kontrolündeki doğal gazla ilgili sevindirici yeni bir haber geldi.

 

 

 

Kürt Yönetimi’ne yakın iş çevrelerine göre, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye gelecek doğal gazla ilgili 20-25 yıllık dönemi kapsayacak biçimde ‘sabit fiyata’ denk gelecek alım ve satım kontratı yapıldı.

 

 

 
Bu aşamada taraflar arasında anlaşmaya varılan doğal gaz fiyatı konusunda rakam verilmiyor. Ancak, her bin metreküp doğal gaz için 250 dolar düzeyi konuşuluyor.

 

 
20 milyar metreküp

 

 
Kürt bölgesinde çok ciddi bir doğal gaz rezervi bulunuyor. Türkiye’nin yıllık doğal gaz tüketimi 45-50 milyar metreküp. Kuzey Irak’ta üretilecek doğal gaz, 2017 yılından itibaren Türkiye’ye ihraç edilecek. 4 milyar metreküp ile başlayacak ihracatın, zaman içinde 20 milyar metreküpe kadar çıkması hedefleniyor.

 

 
Sabit fiyatla kontrat

 

 
Edinilen bilgiye göre, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye gelecek doğal gazla ilgili 20-25 yıllık dönemi kapsayacak ‘sabit fiyata’ denk düşecek doğal gaz alım ve satım kontratı yapıldı.

 

 
Fiyat, kontrat döneminde değişmeyecek. Kuzey Irak’tan ithal edilecek gazın fiyatı, rakip ülkelerden (Rusya ve İran gibi) alınanlardan daha ucuz olacak. Bu aşamada taraflar arasında anlaşmaya varılan doğal gaz fiyatı konusunda rakam verilmezken bin metreküp doğalgaz için 250 dolar düzeyi telaffuz ediliyor.

DİĞER HABERLER
Anayasa Mahkemesi'nde soruşturma

 

 
Tankerlerle petrol

 

 
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, son 1.5 yıldır tankerlerle dünyaya petrol satıyor. Günde 20-30 bin varillik petrol sevkiyatı yapılıyor. Şu ana kadar 10 milyon varil petrol satıldı. Bunun piyasa değerinin yaklaşık 1 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Bu taşıma işlemlerini Singapur merkezli PowerTrans şirketi gerçekleştiriyor.

 

 
Irak’ta petrol çıkarmanın maliyeti 4.5 dolar

 

 
Kaynaklara göre, dünyada petrol çıkarmanın en ucuz olduğu ülke Irak. Irak’ta petrol çıkarmanın maliyeti 4.5 dolar düzeyinde bulunuyor. 4.5 doları ilgili petrol şirketleri alıyor. Geriye kalan 90-95 doların tamamı devletlerin kasasına gidiyor.

 

 
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve Amerikan Jeoloji Kurumu verilerine göre Irak’ın sahip olduğu petrol ve doğalgaz rezervi tahmin edilenin çok üzerinde.

 

 
Rezervlerin Suudi Arabistan’dan bile fazla olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla Irak’ın geleceği, petrol üretim kapasitesi ve ihracat gücü hem dünya ekonomisi hem de OPEC açısından büyük önem taşıyor.

 

 
Rusya’nın sattığı gazın fiyatı 380 dolara düştü

 

 
Rusya’nın Türkiye’ye sattığı doğalgazın fiyatı 380 dolar civarına geriledi

 

 

 

Rusya’nın doğalgaz ihracat tekeli Gazprom’un Türkiye ve Avrupa ülkelerine sattığı doğalgazın ortalama fiyatı geçen yılki 400 dolar düzeyinden 380 dolara yakın bir tutara geriledi.

DİĞER HABERLER
Başbakan Ahmet Davutoğlu olacak

 

 

Gazprom’un uzun vadeli sözleşmelerle Avrupa Birliği ve Türkiye’ye sattığı doğalgaza dair verilere göre, 1,000 metreküp doğalgazın ihracat fiyatı 380 doların biraz üzerinde gerçekleşti.

 

 

Gazprom’un söz konusu coğrafyaya ihracatı yüzde 16 artışla 161.5 milyar metreküpe yükseldi.

 

 

Rus devletinin kontrolü altında bulunan Gazprom Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacının dörtte birini karşılıyor. Avrupa’ya satılan doğalgaz şirketin gelirlerinin yüzde 50’den fazlasını oluşturuyor. Avrupa’dan sağlanan gelir geçen yıl yaklaşık 56 milyar dolar olmuştu.


30 Aralık 2013. 15:52
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x