Türklab Genel Başkanı Can Demir Neden İstifa Etti?


Bilinçli gıda tüketimi amacıyla yaptığı analizlerle gündemi değiştiren öalışmalar imza atan Dr. Can Demir Avrupa Laboratuvarlar Birliği Türkiye temsilciliğinden ve TÜRKLAB Genel Başkanlığı görevinden istifa etti.

Demir hileli ve sağlığa uygun olmayan gıdalar konusunda önemli çalışmalara imza  atmıştı. Sahte bal, hileli sucuk, sebze ve meyvelerde tarım ilacıyla ilgili bulgular ve tekstil ürünlerindeki kanserojen kalıntılarını tesbit eden Demir bunları kamuoyuyla da paylaşmıştı.

Görevinden istifa eden eski TURKLAB Başkanı Dr. Can Demir istifasının perde arkasını A Haber canlı yayınında Can Okanar”a açıkladı. Demir, “Deşifre”de açıkladığımız unda GDO skandalından sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı”na bağlı Gıda-Yem Araştırmaları Dairesi Başkanlığı”ndan bir hanımefendi beni arayarak tehdit etti, bu işi bırakmamı söyledi” şeklinde konuştu.

TURKLAB Başkanı istifa etti

Bilinçli gıda tüketimi amacıyla yaptığı analizlerle gündemi değiştiren çalışmalara imza atan Dr. Can Demir, EUROLAB (Avrupa Laboratuarlar Birliği) Türkiye temsilciliğinden ve TURKLAB Genel Başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı…

Dr. Demir”in istifası, laboratuar çalışanları ve tüm kamuoyunda şok etkisi yarattı. Dr. Can Demir, tüketiciyi bilgilendirme amaçlı çok sayıda gıda üzerinde laboratuar çalışmaları yapmış ve çok önemli gıda sorunlarını kamuoyu gündemine taşımıştı. Sahte bal reklamları ile vatandaşın kandırıldığını, 0 dana eti diye sucuklara tavuk ve sakatat artıkları katıldığını, mikroplu damacana sularının vatandaşlara içirildiğini ve son olarak da hayvan yemi olarak ithal edilen soya ve mısırın yasak olmasına rağmen gıdalarda kullanıldığını laboratuar sonuçlarıyla ortaya koymuştu.

Dr. Can Demir”in dün akşam geç saatlere kadar süren TURKLAB genel kurul toplantısında istifa kararı alması “bir yerlerden baskı mı geldi?” sorularına neden oldu.

TÜRKLAB üyesi laboratuarlar, istifayı üzüntü ile karşıladıklarını ve Demir”in, kamu otoritelerinin dikkatini çekmek ve halk sağlığını korumak üzere yaptığı çalışmaları desteklediklerini açıkladı.

İşte Eski TÜRKLAB Başkanı Dr. Can Demir”in kamuoyuna yaptığı o açıklama:   TURKLAB (Kalibrasyon ve Deney Laboratuvarları Derneği) olarak 2012 Mart ayından itibaren; Mehmetçiğe domuz eti yedirilmesi, sahte bal analizleri, sucukta hileler ve analizlerle tespit edilen olumsuzluklar, sebze ve meyvelerde kimyasal kirlilik, sahte iyi tarım uygulamaları, tekstil ürünlerinde kansorojen kimyasal kalıntıların tespiti, kozmetik ürünlerde mikrobiyolojik ve kimyasal kirlilik analizleri, oyuncaklardaki çocukları etkileyen kimyasal kalıntılar ve kanser riski, polikarbon damacanalardaki memba sularının kirlilikleri ve analiz sonuçları ve en son olarak da marketlerde satışa sunulan ürünlerde GDO analizleri ve tespit edilen GDO”lu ürünler ana başlıkları olmak üzere çoğunluğunu A Haber Deşifre programı, zaman zaman Kanal 8, S Haber, ATV, Star Tv, Radikal ve Akşam Gazeteleri gibi haber programlarında tüketiciyi bilgilendirme, kamu yöneticileri ile ürünlerin sektörünü bilgilendirme çalışmalarını yaptığımız, EUROLAB (Avrupa Laboratuvarlar Birliği) Türkiye temsilciliğini yürüttüğüm TURKLAB Genel Başkanlık görevimden istifa ettim.

DİĞER HABERLER
‘HELAL GIDA’NIN DA SUYUNU ÇIKARMAYI BAŞARDIK…!

09 Ekim 2012 tarihli TURKLAB yönetim kurulu istifamı onaylamıştır. İstifa gerekçesi olarak kendime ait gıda laborutavarındaki hisselerimi devir etmem nedeniyle laboratuvarda çalışma hayatıma son verdiğimden, TURKLAB”da laboratuvarları temsil etmemin etik olmayacağını belirttim. Kamuoyunun, tüketici STK”larının ve özellikle yazılı/görsel basının TURKLAB çalışmalarına yaptıkları destekler için teşekkürlerimi sunarım.

Ankara Veteriner Fakültesi”ndeki öğrencilik yıllarından beri  Çiftlik Dergimizin de sürekli yazarı bulunan Dr.Can Demir”e yaptığı başarılı çalışmaları nedeniyle teşekkür ederiz.

TEHDİT EDİLDİK

İstifasıyla ilgili Çiftlik Dergisi”ne  açıklamalarda bulunan Dr. Can Demir, “GDO’lu ürünleri tescil ettik. Bakanlıktan bunun üzerine tehdit edildim. Bozuk gıdayı halka yedirmemek yerine bizi susturmak, halkı susturmak gibi bir yöntem uyguladılar” dedi.

“Özellike altı un aldık. Üç unun üzerinde bir şeyler saklanıyor” sanırım diyen Demir, Bakanlığı”nın GDO”lu ürünlerde Türk toplumunun sağlıklı ve güvenli beslenmesi konusunda güven vermediğini söyledi. GDO konusunda Bakanlığın TURKLAB üyelerine baskı kurduğunu söyleyen Demir, “Bu baskı sonucu oluşan ortak kanaat şudur: Bakanlık toplumuna GDO”lu ürünleri yiyerek zehirlenin demektedir” diye konuştu.

Ürünlerin içeriğinin analiz edilmeden alınmış olabileceğini belirten Demir, yine de spekülasyona meydan vermemek için bu konuda konuşmak istemediğini ifade etti. Sonuçta GDO konusunda Bakanlığın TURKLAB üyelerine baskı kurduğunu söyleyen Demir, “Yaptığımız GDO’lu un analizinden sonra bunlar oldu. Deşifre Programı’nda bunları yayınladık. Fatura bana kesildi.” Tehdit edildim. Yönetim kurulu üyelerim tek tek aranmış. 5 Ekim’den bu yana devam eden baskılar sonucu istifa ettim” dedi. Demir, “Şahsen hakkım önemli değil Tüketicinin hakkını aramaya devam edeceğim” diye konuştu.

DİĞER HABERLER
Tarımsal kuraklık konusunda bir yazı

KENDİ LABORATUVARINI DA SATTI

Bir süre önce kurduğu ve başarılı analizler yaptığı Kontrollab laboratuvarını da devreden Dr.Can Demir bundan böyle tüketicinin hakkını aramaya devam edeceğini söyledi.

SABRİ ÜLKER VAKFI ÜYESİ OLMAKLA SUÇLANAN GENEL MÜDÜR

Olayların konusu olan Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü İrfan Erol, yeni görevine başladığında bir çok yayın organı tarafından Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Vakfı(GAV) üyesi olmakla suçlanmıştı. Hatta “Gıda denetimlerini yapan kurumun başında bulunan Gıda ve Kontrol Genel Müdürü İrfan Erol, Türkiye”nin en büyük gıda firması olan Ülker”in Bilim Kurulu üyesi çıktı.” suçlaması ile karşı karşıya kalmıştı.

Bu konu ile ilgili olarak Çiftlik Dergisi sitesinde 17 Ağustos 2012″de şu haber yayınlandı:

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü İrfan Erol ile ilgili çıkan imalı haberlere birçok kesimden tepkiler geliyor.

Türk toplumunun gıda, beslenme ve sağlık konularındaki bilgilerine bilimsel katkılarda bulunarak toplum sağlığının gelişimine destek olmak amacıyla 2009 yılında kurulan Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı (GAV)”ın üyesi olduğu bildirilen ve vakfın internet sitesinde de yer alan duyuruda ismi geçen Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü Prof.Dr.İrfan Erol”un, vakfın kuruluş tarihlerinde  Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Başkanı olduğu belirlendi.

DİĞER HABERLER
Mikroskopların Veteriner Hekimlikte Kullanım Alanları

 Vakfın Yönetimi Bilim Kurulu ise şöyle;

Başkan Mahmut Oltan Sungurlu,Yönetim Kurulu ise;Bilal Kaafarani,Doç. Dr. Cemil Arıkan,Prof. Dr. Halit Tanju Besler,Dr. Hamed Faridi,Prof. Dr. İrfan Erol,Dr. Joachim Tretzel,Prof. Dr. Julian D. Stowell,Prof. Dr. Mehmet Pala,Prof. Dr. Med. Hans Konrad Biesalski,Prof. Dr. A. Murat Tuncer,Prof. Dr. Mustafa Üçüncü,Prof. Dr. M. Temel Yılmaz ve Dr. Zeki Ziya Sözen.

Bilindiği gibi Prof.Dr.İrfan Erol 18.Şubat.2012 tarihinde Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğüne atandı.Yani Prof.Dr.İrfan Erol 3 aydır yeni görevinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Prof. Dr. İrfan EROL Dr.Can Demir”in okul arkadaşı

Yaptığı analizler nedeniyle Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü İrfan Erol”un ekibi ile arası bozulan Dr.Can Demir genel müdür Erol”un Ankara Veteriner Fakültesinden  en yakın sınıf arkadaşı.

Bakanlıktaki görevine atandığında İrfan Erol”u ilk ziyaret edenlerin başında Dr.Can Demir ve ekibi geliyordu.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Başkanı İrfan Erol, 1985 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi”nden mezun olmuştur. Almanya”da Berlin Freie Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni Enstitüsü”nde 1987- 1991 yıllarında doktora yapmıştır. Ekim 1993″te doçent, Mart 1999″da profesör olmuştur. Uzmanlık alanları gıda mikrobiyolojisi ve moleküler mikrobiyoloji, gıda güvenliği ve halk sağlığı, ulusal ve AB gıda mevzuatıdır. İrfan Erol, Dünya Veteriner Hekimler Birliği ( WVA) Türkiye temsilciliği ve Avrupa Veteriner Hekimliği Federasyonu (FVE) Hijyen Grubu Danışma Kurulu Üyeliği yapmaktadır. Üstlendiği diğer görevler arasında, Tarım Bakanlığı Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonu Üyeliği, Üniversitelerarası Kurul Doçentlik Komisyonu Üyeliği , YÖK Veterinerlik Yayın Etiği Komisyonu Üyeliği, TÜBİTAK, TOVAG Danışma Kurulu Üyeliği bulunmaktadır. Ulusal ve Uluslar arası 18 dergide hakemlik, danışmanlık ve editörlük yapmaktadır.

Prof.Dr. İrfan EROL evli ve 2 çocuk babasıdır.


10 Ekim 2012. 18:45
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x