“Türkler AB’ye Girmek İstiyorlarsa Bizim Üyeliğimizi Alabilirler”


Independent gazetesinde, “Türkiye AB’ye girmeli mi?” sorusuna cevap arandı.

 

Gazetenin haftanın büyük soruları başlıklı yazısında ‘Türkiye AB’ye girmeli mi?’ ‘İngiltere AB’den ayrılmak için referandum yapmalı mı?’sorularına İngiliz tarihçi Norman Stone yanıt verdi.

 

Stone yazısında, ‘Türkler gerçekten AB’ye girmek istiyorlarsa bizim üyeliğimizi alabilirler’ yorumunu yaptı.   İngiliz yazar, Türkiye’nin AB’ye girip girmemesi ile ilgili olarak şu görüşleri aklardı:   “Eğer Avrupa, Türkiye’nin 1963’te dahil olduğundaki gibi bir oluşuma sahip olsaydı Türkiye’nin üyeliği anlaşılabilirdi. Türkiye geniş ve büyüyen bir pazar. Çoğu deneyimli genç nüfusu sahip Avrupa’daki tek ülke. Türkiye’yi Avrupa standartlarına uydurma çabaları uyumakta olan tekeli ödüllendirmek ve ülkeyi yabancı yatırıma daha çok açmak için yararlı. Ülkede refah giderek artıyor. Ancak her zamankinden daha yakın bir birliğe sahipken Türkler, Güney Kıbrıs gibi bir pürüzü beklemek zorunda oldukları söylendiği gerekçesiyle kendilerini saçma bir reddedilmeye mazur bırakıyor.”

 

 Türklerin Asıl Problemi Vize

 

Yazısında Türkiye’ye uygulanan vize rejimine de değinen Stone, özellikle profesyonel Türklerin Avrupa vizesi almak için küçük düşürüldüğünü savunarak Türkiye’de gerçek problemin AB’ye vize uygulaması olduğuna dikkat çekti.

 

Stone yazısına şöyle devam etti:   “Türkler, üç günlük ziyaret vizesi için bile sanki uyuşturucu kaçakçısı gibi kocaman formları doldurmak zorundalar. Amerika bir günde Türklere 10 yıllık vize veriyor. Komik bir şekilde bana ‘herkese aynı şekilde muamele yapmaları gerektiğini’ söylediler. Neden? Belki de yanıt; eğer Türkler gerçekten AB’ye girmek istiyorlarsa bizim üyeliğimizi alabilirler”

 

İngiltere’den Ayrılma Tehdidi

 

Norman Stone, İngiltere’nin AB üyeliği konusunda referandum yapılması gerektiğini belirttiği yazısında Avrupa’nın soru sorulmaksızın iyi şeyler de yaptığını ancak şu andaki Avro bölgesi için söz verilen merkezileştirme yönteminin İngiltere’ye uymadığını yazdı.   Stone yazısını şöyle noktaladı:   “Eğer referandumdan ‘hayır’ çıkarsa bu Avrupa için iyi olabilir. Bir anlamda, yolsuzluk, zorbalık ve yetersizlik İngiltere’nin ayrılma tehdidiyle son bulabilir”


Yazan - 29 Aralık 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x