Türk’lerin “Anuga Fuarı” Çıkarması


Dünyanın en büyük gıda fuarı Anuga 2011, Köln Fuar Merkezi’nde (Kölnmesse) başladı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Anuga 2011’de dev bir Türkiye standı kurdu. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, programlarında olmasına rağmen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın annesinin vefatı dolayısıyla fuara katılamadı. İTO Başkanı Yalçıntaş’ın yerine Köln’deki Anuga Gıda Fuarı’na katılan İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, Türkiye’den 200’e yakın firmanın geldiğini bildirdi. Topçu, “Burada Türkiye’den 200’e yakın Türk firması var. Bunların 146 tanesi İTO organizasyonuyla geldi. Diğer 50 civarında Türk firması da bireysel olarak katıldı. Bu 200 rakamının içinde Avrupa’daki Türk gıda firmaları yok. Eğer onları da katarsak, Türkiye Anuga 2011’e en çok firma gönderen ülkelerden bir demektir. Üstelik Türkiye’ye karşı vize engeli olmasına rağmen.” dedi.

AVRUPA’DAKİ TÜRK FİRMALARIYLA BİRLİKTE TÜRKİYE İLK DÖRTTE

Her seferinde Türkiye’den Anuga’ya katılımı İTO’nun organize ettiğini bildiren Topçu, “İki sene önce ‘Partner Ülke’ statüsüyle bu işi yaptık. Bu sene partner ülke olmamamıza rağmen iki yıla göre katılım sayısında artış var. Türkiye 8. sırada görünse de Avrupa’daki Türk firmaları katıldığında ilk dörtteyiz denilebilir.” diye konuştu.

İTO’nun hedeflerini anlatan Topçu, “Türkiye’de gıda alanındaki üreticilerimizi Avrupa piyasasına, dünya piyasasına açmayı hedefliyoruz. Bu fuar alanında dünyanın en büyüğü ve çok uluslararası bir fuar. Türkiye’de gıda konusunda oldukça büyük gelişmeler var. İşlenmiş gıda oldukça ön plana çıkıyor. Biz İTO olarak firmalarımıza yol açıyoruz. Gelecek sene yaklaşık 12 bu şekilde fuarlara ülke katılımı gerçekleştireceğiz. Dört tane de Türk ihraç ürünleri fuarı sergilemek istiyoruz. Hedefimiz gelişmekte olan pazarlar. Amacımız Türkiye’deki üretimi arttırmak, Türkiye’deki ihracat potansiyelini daha yukarılara çıkarmak.” dedi.

GIDA SEKTÖRÜ TÜRKİYE’NİN YÜZ AKI

Bakan Mehdi Eker’i temsilen Anuga 2011 Gıda Fuarı’na katılan T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kavak, gıda sektörünün Türkiye’nin yüz akı olduğunu vurguladı. Kavak, “Gıda sektörümüz uluslararası arenada, gıda devleri arasında birinci ligde çok güzel bir yerdedir. Burada ürünlerini sergiliyorlar. Özellikle hijyen ve kalite yönüyle bizleri en iyi temsil edilecek şekilde yerlerini aldıklarını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

ALMAN DIŞIŞLERİ BAKANI WESTERWELLE’DEN ÜLKESİNİN VİZE POLİTİKASINA ELEŞTİRİ

Öte yandan İtalyan Gıda ve Beslenme Bakanı Fancesco Saverio Romano ile birlikte fuarın açılışına katılan Hür Demokrat Partili (FDP) Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ülkesinin işadamlarına uyguladığı vize engelini eleştirerek, vize engelinin Almanya ve Avrupa’ya yarar değil, zarar verdiğine vurgu yaptı.

Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa ise Türkiye’nin tarımıyla iftihar eden, geleneksel bir tarım ülkesi olduğuna, Türk gıda sektöründe teknolojini de en üst seviyede kullanıldığına dikkat çekti. Basa, “Çok büyük tarımsal çeşitliliği olan bir ülkeyiz. Türkiye ekonomisi dışarıya açıldıkça, üretim teknolojilerini yeniledikçe sonuç itibariyle dünya tarım pazarında söz sahibi olan bir ülke konumuna gelmiş bulunuyor. Türkiye teknolojiyi artık sadece kullanmıyor, üretmeye de başladı.” dedi.

Türk işadamları önündeki vize engeline dikkat çeken Basa, “Almanya bizim geleneksel olarak en büyük ticaret ortağımız, tarihi dostumuz, müttefikimiz. Bu ülkede düzenlenen böyle bir fuarda Türkiye’den 196 firma var. Bu sayı çok daha yüksek olabilirdi. Bunun önündeki temel engel vize uygulamalarıdır. Biz vizeden şikayetçiyiz. Vize kolaylığı değil, vize muafiyeti talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu da vize engelini eleştirerek, “Türkiye artık buraya göç göndermiyor, işadamı gönderiyor. İnsanların buralara göç etmek gibi bir niyeti yok artık. Çünkü Türkiye ekonomik olarak, iş hacmi olarak çok daha önemli bir yer. Türkiye eski Türkiye değil. Bu manzaraya bakınca, kendi kendime neden bize vize uyguluyorlar sorusunu sorunca, acaba diyorum Türkiye’nin gücünden korkuluyor da Türk işadamlarının buraya gelmesini mi istemiyorlar diye kafamdan geçirmiyor değilim.” şeklinde konuştu./cihan

 


Yazan - 10 Ekim 2011. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x