TürkTraktör 6 aylık finansal sonuçlarını açıkladı


TURKTRAKTOR_GENEL_MUDURU_MARCO_VOTTA

Türkiye tarım sektörünün lider ismi TürkTraktör, 2013 yılı altı aylık finansal sonuçlarını açıkladı. İstikrarını kârlılıkta da koruyan ve ilk çeyreğe kıyasla brüt kârını %27 artıran TürkTraktör’ün 6 aylık dönem sonunda vergi öncesi kârı 162 milyon TL’ye, net karı da 137 milyon TL’ye ulaştı.

İstanbul, 27 Temmuz 2013– Türkiye tarım sektörünün lider ismi TürkTraktör, 2013 yılı 6 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. TürkTraktör, ilk çeyreğe göre %18 artışla, 2013 yılı 6 aylık dönemde toplamda 1,103 milyar TL ciro elde etti.

TÜİK trafik kayıtlarına göre Mayıs 2013’te 18 bin 799 adet traktör satılan Türkiye traktör pazarı, 2012 yılının aynı dönemine kıyasla %13 daraldı. Türkiye’de, Türk mühendisliğiyle ürettiği traktörleri 90’ın üzerinde ülkeye ihraç eden TürkTraktör, 2013 yılı 6 aylık dönemde, yurt dışında 7 bin 79 adet, yurt içinde ise 11 bin 968 adet traktör satışı gerçekleştirdi.

Pazardaki daralmaya rağmen; çeyrekler bazında, 2012 yılının ilk çeyreğinden itibaren süregelen satış adetlerindeki artış trendinin devam ettiği görüldü. 2013 yılı ilk çeyreğe kıyasla, ikinci çeyrekte yurt içi satış adetlerinde  %24, yurt dışı satış adetlerinde ise %9 artış gerçekleşti.

Kârlılıkta da istikrarını koruyan ve ilk çeyreğe kıyasla brüt kârını %27 artıran TürkTraktör’ün; 6 aylık dönem sonunda vergi öncesi kârı 162 milyon TL ve net kârı da 137 milyon TL olarak gerçekleşti. TürkTraktör’ün FAVÖK marjı ise, geçen yıla paralel %16,1 olarak gerçekleşti. Şirket hissesi, 25.07.2013 tarihinde 58,75 TL’ye ulaştı, şirketin piyasa değeri ise 3,1 milyar TL oldu.

Sektörde liderlik pozisyonunu pekiştirmeye devam ettiklerini ifade eden TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta:  “Pazardaki daralmaya karşın büyüme odaklı yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Mart ayında Sakarya Erenler ilçesinde temelini attığımız montaj fabrikamızın inşaatı tüm hızıyla sürmekte. 2014 yılında faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Başarı ile yürüttüğümüz operasyonel ve finansal performans şirketimizin piyasa değerine de olumlu yansıyor. Yüksek performansımız yabancı yatırımcılar tarafından özellikle takdir görüyor, halka açık paylardaki yabancı payı %83’e ulaştı. Ciromuzda ise, ilk çeyreğe göre %18 oranında artış sağlayarak kârlılığımızı sürdürüyoruz. Bu yıl, geçen yıla oranla %80 artış sağladığımız biçerdöverlerimizin başarılı satış grafiği ve çeyrek bazında 2012 yılından beri süregelen satış adetlerindeki artış trendinin devam etmesi, ciro artışımızdaki en büyük payı üstleniyor” dedi.

 

 TürkTraktör Hakkında

Türkiye otomotiv sanayinin ilk üreticisi olarak 1954 yılında faaliyete geçen TürkTraktör, bugün Avrupa’nın en büyük traktör üreticileri arasında yer almaktadır. TürkTraktör’ün 1955 yılında 815 adet olan üretim adedi, 2012 yılı sonunda 40 bin adede ulaşmış durumdadır. Türkiye’de açık ara pazar lideri olan TürkTraktör, bugüne kadar toplam 90’ın üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirmiştir. Koç Topluluğu ile dünyanın en büyük traktör üreticilerinden CNH’in ortak olduğu şirketin hisselerinin yüzde 24,9’u İMKB’de işlem görmektedir. TürkTraktör, Case IH ve New Holland marka traktör ve ziraat ekipmanlarının üretiminin yanı sıra, New Holland TDD ile Case IH JX seri traktörlerin dünyadaki tek tasarım ve üretim merkezi, Utility seri traktörlerin dünyadaki tek üretim merkezi ve 66 serisi transmisyonlar için dünyadaki tek mühendislik ve  üretim merkezidir. Ankara’da bulunan Türk Traktör tesislerinde 2.500’e yakın kişi çalışmaktadır. “Bugün ve gelecekte modern tarıma yön veren şirket olmak” ilkesiyle hareket eden TürkTraktör, ülkemizin tarım ekonomisinde verimliliğin en büyük destekçisi ve 59 yılı aşkın deneyimiyle 23 milyonluk kırsal nüfusumuzun refahını artıran gerçek bir dosttur. www.turktraktor.com.tr

 


Yazan - 27 Temmuz 2013. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x