TürkTraktör, Sakarya’da kurulacak ikinci fabrikası için temel atma töreni gerçekleştirdi

28 Mart 2013. 14:04

1Koç Holding ve CNH ortaklığı ile 1954’ten bu yana Türkiye tarımına yön veren TürkTraktör’ün Ankara’daki üretim tesislerine ek olarak, 80 milyon dolar yatırımla inşa edilecek Sakarya Fabrikası’nın temel atma töreni gerçekleşti. Sakarya’nın Erenler Belediyesi sınırları içerisindeki fabrikanın, 2014 yılı içerisinde faaliyete geçmesi planlanıyor.

 

Koç Holding ve CNH ortaklığı ile 1954’ten bu yana Türkiye tarımına yön veren TürkTraktör’ün, geçtiğimiz yılsonu duyurduğu Sakarya – Adapazarı Fabrika yatırımının temel atma töreni; TürkTraktör Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Durak’ın ev sahipliğinde; Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V.  Koç, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Fiat Industrial Grup Başkanı Richard Tobin ile Koç Holding ve TürkTraktör üst düzey yöneticilerinin katılımları ile gerçekleşti.

 

Mustafa V. Koç: “60 yıla yakın süredir ülkemiz tarım sektörünün hizmetinde, modern tarımın gelişmesi için üretim yapmaktayız…”

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç törende yaptığı konuşmada, TürkTraktör’ün Türkiye otomotiv sanayinin en eski şirketlerinden olduğuna dikkat çekerken, “1954’te Ankara’da kurulan TürkTraktör fabrikası, 1955’te ülkemizin ilk traktörünü üretti. 60 yıla yakın süredir ülkemiz tarım sektörünün hizmetinde modern tarımın gelişmesi için üretim yapmaktayız. New Holland ve Case IH markaları ile üretim yaptığımız TürkTraktör fabrikası, bizler için birçok yönü ile gurur kaynağı olmuştur. TürkTraktör bugün 250 ana model ve 500 değişik tip traktör üretmektedir. Altı ana model ise sadece Türkiye’de üretilmekte ve yüzde 30’u Amerika’ya olmak üzere, Ankara’dan dünyanın 90 ülkesine ihraç edilmektedir” dedi.

 

3Mustafa V. Koç: “Gerçek ‘Türk Traktörü’nü üretiyoruz…”

TürkTraktör’ün Ankara fabrikasında motordan şanzımana, transmisyondan ön-arka akslara kadar yüzde 90’lara varan yerlilik oranı ile gerçek “Türk Traktörü”nü ürettiklerini de vurgulayan Mustafa V. Koç, “TürkTraktör bugün motor ve yürüme aksamı imalatı ile dünyada da başarısını kanıtlamış, diğer CNH fabrikaları arasında da çok önemli bir noktaya ulaşmıştır. Yaptığımız planlamalar ışığında Erenler fabrikamız tamamlandığı zaman, başlangıç olarak sadece traktör montajına odaklanırken; Ankara fabrikamız, motor ve aktarma organları imalatına devam ederek bugünkünden daha önemli bir işleme merkezi haline gelecektir” diye konuştu.

 

 

Mustafa V. Koç: “TürkTraktör’ün hedefi; modern tarımın büyümesinde çiftçimize ve ülkemize üstün ürünler ile hizmet üretmektir…”

Diğer Haberler:
Okul Kantinleri Denetleniyor

Türkiye’nin işlenebilir arazi büyüklüğü açısından dünyada 8. büyük ülke olduğunu vurgulayan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç; ülkemizin tarımsal hasıla olarak Avrupa’da birinci, dünyada yedinci ülke, satılan traktörde ise 2011’de dördüncü büyük ülke olduğunu kaydetti. Ancak tarımda verimlilik yönü ile bakıldığında Türkiye’nin Avrupa ve Amerika’dan geride olduğunu anlatan Mustafa V. Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hükümetimizin son yıllarda sağladığı teşvik ve destekler sayesinde, çiftçi başına düşen araziyi büyütmek ve çiftçinin mekanizasyonunu artırmak yönünde önemli gelişmeler yaşanıyor. Bugün, 69 milyar dolar olan tarımsal hasılanın, 2023’te 150 milyar dolara çıkartılarak dünyada en büyük 5 ülke arasına girilmesi hedeflenmektedir. Bu da ancak tarımsal verimliliğin ve çiftçi kazancının artırılması ile mümkün olacaktır.  Bu çerçevede, TürkTraktör’ün hedefi sektörde yarattığımız katma değeri her geçen gün artırarak, modern tarımın büyümesinde çiftçimize ve ülkemize üstün ürünler ile hizmet etmektir. Bugün temelini attığımız bu yeni tesisimizin ülkemizin tarım sektörünün gelişmesinde ve uzun vadede iddialı hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol üstleneceğine inancım tamdır.”

 

Mustafa V. Koç: “Traktörlerimizde kullandığımız yerli motoru, yeni ihtiyaçlar paralelinde yeniden tasarlama projesi başlattık.”

Konuşmasında, TürkTraktör’ün üzerinde çalışmakta olduğu, heyecan verici önemli bir konuyu da açıklayan Mustafa V. Koç, “Hem ülkemize modern, verimli, az yakıt tüketen ve daha çevreci ürünler kazandırmak, hem de ihracat pazarlarındaki regülasyon değişikliklerine uyarak rekabetçiliğimizi devam ettirmek için traktörlerimizde kullandığımız yerli motoru, yeni ihtiyaçlar paralelinde yeniden tasarlama projesi başlattık. Projenin en kısa zamanda tamamlanmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Diğer Haberler:
TÜRKTOB: Milli ekonominin temeli tohumdur

 

2Zafer Çağlayan: “TürkTraktör, Türkiye’nin ihracatında son derece önemli bir yere sahip.”

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Koç Grubu’nu ve Koç Ailesi’ni tebrik ederek, “Bugün Türkiye ve Sakarya ekonomisi için son derece önemli bir töreni beraber gerçekleştiriyoruz. Kuşkusuz temelini atacağımız bu fabrika; sadece Koç Holding’i, Koç ailesini, Fiat Grubu’nu ve Sakarya’nın ekonomisini değil, Türk ekonomisini de doğrudan ilgilendiren önemli bir yatırım. Türkiye’nin iddialı olduğu bir sektörde, başarılı bir gelişmeye daha imza atıyoruz. TürkTraktör, Türkiye’nin ihracatında son derece önemli bir yere sahip. Geçen yıl ülkemizde traktör üretiminin 25 bin 597’sini TürkTraktör üretmiş ve sektörde tek başına yüzde 50’den fazla pay sahibi olmuştur. Temelini atacağımız bu fabrika, Türk traktör sektörüne, tarıma ve ihracatımıza son derece önemli katkılar verecek. Türkiye’nin bu sektördeki iddiasını ortaya koyacak. İstihdam edilecek insan sayısı hükümetimiz açısından takdire şayan bir gelişmedir” dedi.

 

Richard Tobin: “Türkiye’de yürüttüğümüz çalışmalardan gurur duyuyoruz.”

Türkiye’nin tarım sektöründe dünyanın 7. büyük ekonomisi olduğuna ve her geçen yıl daha da büyüme gösterdiğine dikkat çeken Fiat Industrial Grup Başkanı Richard Tobin, “Son 2 yılda önemli hacimlere ulaşan traktör ve biçerdöver pazarına, Türk Hükümetinin destek vermeye devam etmesi en büyük dileğimiz. Bu büyüme ülke ekonomisi ve Türk çiftçilerinin gelişmesi adına büyük önem taşıyor” dedi. Koç Holding ile ortaklıklarına değinen Richard Tobin sözlerini şöyle sürdürdü: “Üretim olanaklarımızı daha da geliştirmek ve sektörün ihtiyaçlarını karşılamak adına, Erenler bölgesinde ikinci bir üretim fabrikasına yatırım yapma kararı aldık. Türkiye’de yürüttüğümüz çalışmalardan gurur duyuyor ve Sakarya halkının katkılarıyla da başarılarımızın katlanarak artacağına inanıyoruz.”

 

2012 yılsonu finansal sonuçlarına göre, Türkiye’de ürettiği traktörleri 90’ın üzerinde ülkeye ihraç eden şirket, 14 bin 565 adet traktör satışı ile ihracatta yeni bir rekora imza atmış ve ihracatını geçtiğimiz yıla kıyasla %52 oranında artırmıştı.


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x