Tuzla değil, oluşturulan bal ormanları ile de meşhur olacak


unnamed

 

 

 

Halim UTLU

 

386 milyon lira tutarındaki 20 adet yatırımın müjdesi verilirken, yaklaşık 34 milyon lira yatırım bedelli, 13 adet tesisin temel atma ve açılışları,  yapılan törenlerle gerçekleştirildi.

 

Toplu temel atma ve açılış töreni için Çankırı’ya giden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 386 milyon lira tutarındaki, 20 adet yatırımın müjdesini verdi. Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’nin bahçesine çam ağacı diken  Bakan Eroğlu, halkoyunları gösterisini izledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, açılış konuşması yapan Belediye Başkanı İrfan Dinç,

 

Güldürcek suyunu, Bakanımız sayesinde içiyoruz

 

“2004 yılında Çankırı’mızın çok ciddi su sorunu vardı. Hem miktar açısından, hem de kalite açısından. Bütün işlemler yapıldı. O zamanki mevzuat Devlet Su İşleri’nin Çankırı’ya su getirmesine imkan vermiyordu. Bakanım taşın altına elini koydu. Biz bugün Güldürcek suyunu çeşmelerimizden içiyorsak,Bakanımızın taşın altına elini koymasındandır.” dedi.

 

Açılacak ve temeli atılacak tesisler hakkında bilgi veren DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı’nın sonra konuşan Vali Vahdettin Özcan, toplam proje bedeli 26.5 milyon TL olan tesislerin temelinin atılacağını, yine toplam 5.5 milyon TL proje bedelli tesislerin açılışlarının gerçekleştirileceğini anlatarak “Aynı zamanda büyük uğraşlar sarf edilerek ilimize kazandırılan Kadınçayırı Tabiat Parkı günübirlik kullanım alanı ile restorasyon ve çevre düzenleme işlemleri tamamlanan, Derbent Şehitlik Anıtı günübirlik kullanım alanının açılışlarını da bugün gerçekleştireceğiz.

 

DİĞER HABERLER
Ecza depolarında Bulundurulan Ürün Yönetmeliğinde Değişiklik yapıldı

422 hektarlık alan “Kadınçayırı Tabiat Parkı” ilan edildi

 

İlimizde turizmi geliştirme amaçlı çalışmalarımız da sürüyor. Halkımızın eğlenme ve dinlenme ihtiyacının karşılanması ile turizmin desteklenmesi amacıyla, Valiliğimiz girişimleri ile Kadınçayırı Mevkii’nde bulunan 422 hektarlık alan taşıdığı tabii, kültürel kaynak değerleri ve rekreasyon potansiyeli sebebiyle, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, 2012 yılında “Kadınçayırı Tabiat Parkı” olarak ilan edildi.Bu çok amaçlı tesis vesilesiyle vatandaşlarımıza, günübirlik kullanım alanlarında ahşap piknik masaları, kamelyalar, barbeküler, çocuk oyun alanları, bay ve bayan mescidi, yürüyüş parkurları, dere üzerine yaya köprüsü, kır kahvesi gibi sosyal anlamda çeşitli hizmetler, aktivite alanları sunulacaktır. Ayrıca Dünya’daki sayılı örneklerden biri olan Türkiye’nin en uzun (530 mt) zipline hattının da bugün açılışını gerçekleştireceğiz. Tüm adrenalin severleri turizmin parlayan yıldızı Ilgaz’ımıza davet ediyorum. 2 milyon TL değerindeki bu tesis  hayırlı, uğurlu olsun.”dedi.

 

 

 Ilgaz Dağı Milli Parkı için 715 bin TL harcandı

 

“Milli Mücadele döneminde Pontus – Rum çeteleri tarafından şehit edilen beş askerimiz anısına 1957 yılında yapılmış “Derbent Şehitlik Anıtı”nın restorasyon ve çevre düzenlemesi faaliyetleri çerçevesinde başlatılan çalışmalar tamamlandı. Anıtı’mızın tescilli kültür varlığı olması nedeniyle, Ilgaz Dağı Milli Park Müdürlüğü’nce restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları için bir proje çalışması başlatılmış ve söz konusu projenin, 2012 yılında Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylanmasına müteakip, ihale süreci başlatılarak 2012 yılında ihalesi gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar ile anıt restorasyonu, günübirlik alan içerisinde piknik yerleri, tuvalet, oto park gibi birçok ünite, alana kazandırıldı. 715 bin TL değerindeki bu önemli yatırım için, tüm emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.”şeklinde devam eden Vali Özcan,sözlerini şöyle tamamladı;

DİĞER HABERLER
ABD'de Avian Influenza’nın 2014 ve 2015 yıllarında Salgınları- Durum Raporu-

unnamed (1)

 

 Çeltik, meyvecilik, şeker pancarı, ayçiçeği tarımı ön planda

 

“ İlimizde rahmetin felakete dönüşmemesi, bereketin sel olup gitmemesi için, meydana gelebilecek taşkın zararlarının azaltılabilmesi amacıyla inşa edilen taşkın koruma tesislerinin önemi de son derece büyüktür.268.580 hektar tarım arazisinin yaklaşık %15’i sulanabilmekte,geri kalan alanlarda da, kuru tarım sistemi uygulanmaktadır. Sulu alanlarda çeltik, meyvecilik, şeker pancarı, ayçiçeği, biber, patlıcan, domates, patates, salatalık, kavun, karpuz; kıraç alanlarda arpa, buğday, fiğ, yulaf ve çavdar gibi ürünlerin tarımı yapılmaktadır.

 

 Ekinne,Kalfat,Demirçevre Göleti’nden, 15.850 dekar arazi sulanacak

 

Temelini atacağımız Eldivan Ekinne Göleti, Orta Kalfat Göleti ve Korgun Demirçevre Göleti’nin hizmete sunulması ile (15.850) dekar araziye su temin edilecek, bu vesileyle yöredeki çiftçilerimiz aynı topraklardan daha fazla gelir elde edeceklerdir. Yapımı tamamlanan Yapraklı Göleti Yükseltilmesi ve Sulama projesi ile de (1.650) dekar tarım arazisi sulama imkânına kavuşturulmuştur. Tarım kenti Çankırı’mız için hizmet aşkıyla susuz toprak bırakmamak üzere, gece gündüz yoğun gayret sarf ediyoruz.

 

DSİ sulama alanı %60 artarak,17.550 hektara ulaştı

 

Son üç yılda DSİ sulama alanı %60 oranında artarak, 10.998 hektardan 17.550 hektara ulaşmıştır. Koyunbaba Barajı’ndan, Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi’nin su ihtiyacının sağlanması konusundaki yardımları nedeniyle, ayrıca Bakanımıza şükranlarımızı arz ediyorum.Açılışı yapılacak ve temeli atılacak olan tesislerin, her alanda ciddi bir ivme kazanan, hızla kalkınan, gelişen bir il olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Çankırı’mıza ve ülkemize faydalı olmasını diliyor, emeği geçenlere gönülden teşekkür ediyorum.”

DİĞER HABERLER
Pastırma'nın Dilimi 2 lira

 

Tuzla değil, oluşturulan bal ormanları ile de meşhur olacak

 

Çankırı’ya yapılan yatırımlarda, Bakanlık olarak birinci olduklarını belirten ve yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu da, “Sulanmadık toprak bırakmayacağız. Kırsal yerlerin kalkınması için çalışmalarımız devam ediyor. Çankırı artık sadece tuzuyla değil, oluşturulan bal ormanları sayesinde, balıyla da meşhur olacak. Bunun için mutlaka marka olmalısınız. Benim büyük bir hayalim vardı; yeşil bir Çankırı.

 

Güldürcek su çalışması, tüm Türkiye’ye örnek oldu

 

Bunun için büyük bir seferberlik başlattık ve her yeri ağaçlandırıyoruz. Bizim sözümüz senettir. Biz asla tutamayacağımız ya da yapamayacağımız sözleri halkımıza vermeyiz. Güldürcek’ten su getirmek için yapmış olduğumuz çalışma, tüm Türkiye’ye örnek oldu ve bir çok ilde bu modeli uyguladık. Artık bir yerden her yere su veriyoruz ve böylelikle maliyetler çok düşük oluyor ” dedi.

 

Diğer konuşmaların da yapılmasından sonra, 386 milyon lira tutarındaki 20 adet yatırım ile yaklaşık 34 milyon lira yatırım bedelli, 13 adet tesisin temel atma ve açılışları törenle gerçekleştirildi.


7 Kasım 2014. 16:26
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x