Tver Şehri Türk kültürü ile tanışıyor


4тверь4
Tatiyana Şuvalova
Festivale aktif olarak katılım gösteren 100’e yakın ekip, yaptıkları gösteriler ve sunumlarla misafirlerden tam not aldı. İçerisinde ulusal – kültürel özerk bölgeler, STK’lar ve kültür – sanat alanında faaliyet gösteren kurumlardan temsilcilerin de yer aldığı 1000’e yakın katılımcıyı bir araya getiren etkinliğin şeref konuğu ise Tver Bölge Valisi Andrey Şevelyov’du. Festival kapsamında Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Dağıstan, Özbekistan, Ukrayna ve İsrail’e ait stantlarda bu ülkelerin halklarına ait ulusal kostümleri, eski el sanatları örneklerini ve kültürel eserleri görmek, ayrıca bu ülkelerin ulusal mutfaklarına özgü yemekleri tatmak mümkündü.

 

Tver’de faaliyet gösteren Türk Kültür Merkezi bundan tam 3 yıl önce hizmete açıldı. St. Petersburg ve Moskova’daki Türk Kültür Merkezlerinden daha önce faaliyete geçen merkezin kurucusu ve başkanı Bünyamin Örs, Rusya’nın Sesi Radyosu mikrofonlarına yaptığı açıklamada, Tver’de yaşayan Türkleri farklı ortak buluşmalar vesilesi ile tek bir çatı altında bir araya getirmek, şehirde yaşayan halkı Türk kültürü ile tanıştırmak, Türk ve Rus Halkları arasında kültürel bağlar kurmak ve Tver Bölgesi’nde yaşayan diğer etnik topluluklarla olan ilişkileri güçlendirmek adına söz konusu merkezi kurduklarını ifade etti.

Diğer Haberler:
Hakkari'li Kadınların Örnek Hareketi

 

Türk Kültür Merkezi’nin kurucuları, Tver Bölgesel Yönetimi tarafından sık sık toplantılara ve çeşitli etkinliklere davet ediliyor. Şehirdeki yönetim birimleri ile yakın işbirliği içerisinde olan kurum, düzenlenen pek çok etkinliğe de katılım gösteriyor. Bu bağlamda, 15 Aralık tarihinde düzenlenen Uluslararası Futbol Festivaline de katılım gösteren Türk Kültür Merkezi’nin takımında Türk oyuncuların yanı sıra, Rus oyuncular da forma giydi. Önümüzdeki yıl düzenlenecek olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle Türk Kültür Merkezi tarafından Tver’de düzenlenecek olan büyük etkinliğe ise sadece bölgesel değil, tüm Rusya çapında katılım bekleniyor.

 

Merkezin sadece Türkler için değil, Türk adetlerini yakından tanımak, Türkçeyi, geleneksel Türk halk danslarını ve yemeklerini öğrenmek isteyen Rus vatandaşlarına ve diğer ülke vatandaşlarına da açık olduğunu ifade eden Bünyamin Örs, kendisi ile yaptığımız sohbetin devamında şunları söyledi: ‘‘Şu an 100’den fazla üyemiz var. Bu üyeler arasında Rus, Türk, Azerbaycan, Özbek, Tacikistan vatandaşları yer almakta. Derneğimiz sadece Türk vatandaşlarına değil, herkese açık. Erişim alanımızda olan herkese Türk kültürünü tanıtmak istiyoruz. Tver’den Türkiye’ye çok turist gitmesine rağmen, şehirde Türk kültürü hakkında pek bir şey bilinmiyor. Bu sebeple Tver’de yaşayan kent sakinlerine kültürümüzü tanıtmaya çalışıyoruz’’.

Diğer Haberler:
Davet...Vet.Dr.H.Yalçın KÖKSAL

 

Rusya’nın önemli bölgesel merkezlerinden biri olan Tver, Moskova’nın 160 km kuzeybatısında Volga Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Şehirle birlikte sanayisi de gelişerek büyümeye devam ediyor ve içerisinde Türk yatırımcıların da yer aldığı uluslararası iş çevrelerinin dikkatini çekiyor.

 

İçerisinde Tver’in de olduğu Rus kentlerinde yaşayan ve çalışan Türk vatandaşlarının sayısı her geçen yıl daha da artmakta. Bu yüzden, söz konusu kültür merkezlerinin varlığı, iki ülke halkının tanışıp, birbirlerinin geleneklerini yakından öğrenmeleri ve aralarındaki kültürel bağların güçlendirilmesi bağlamında ciddi katkı sağlamaktadır.

 

© The Voice of Russia


25 Aralık 2013. 15:27
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x