TVHB den Yönetmelik değişikliği ile ilgili açıklama


DSCF0999

 

 

Değerli meslektaşlarım

Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onayı ile ilgili yönetmelikte yapılan değişiklik yanlış anlaşılmalara neden olmuş ve birçok veteriner hekim odamız arayarak artık çalışma belgesi düzenlemeyecek miyiz? diye sormaktadır. Bu nedenle meslektaşlarımızı bu konuda bilgilendirmek adına böyle bir açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

 
Yapılan yönetmelik değişikliği sadece İl Müdürlükleri tarafından istenilen bir belgenin talep edilmesini kaldırmaktadır. Veteriner hekimlerin çalışma yasaları 6343 sayılı kanun ve buna dayalı olarak çıkartılan yönetmeliklerdir. Yasaların birbirine üstünlüğü yoktur. Bu nedenle, bu hüküm hiçbir zaman 6343 sayılı yasa ile odadan alması gerekli izni ve sözleşme onayını ortadan kaldırmaz. Kamu dışında çalışacak Veteriner hekim 6343 sayılı yasa ile yapılan düzenlemelere uymak zorunda olup, işverenle yaptığı sözleşmeyi de bu yasalar gereği odaya onaylatmak zorundadır. Veteriner Hekim bunu yapmadığı takdirde kendisi açısından, çalışma ve sosyal haklar yönünden bir güvencesi olmayacağı gibi, veteriner hekimleri odası tarafından gerektiğinde disiplin cezası ile de cezalandırılacaktır.

 
Bu nedenle, veteriner hekim odalarımız ve meslektaşlarımız bu bilinç içerisinde kendi yasamız gereği bu sözleşmenin yapılması ve odaya onaylatılması gereği, işverene anlatılmalı ve ısrar edilmelidir. Ve meslek onurunu korumak adına işverenin taleplerine boyun eğilmemelidir.
TVHB Merkez Konseyi olarak bu konuda gerekli girişimler yapılmış olup, sonuç alınamadığı takdirde yasal yollara da başvurulacaktır. Meslektaşlarımıza saygı ile duyurulur.

DİĞER HABERLER
1 Haziran Dünya Süt Günü Kutlu Olsun

Talat GÖZET
TVHB Merkez Konseyi Başkanı


9 Ocak 2014. 15:24
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x