TVHB: Mehmet Akif Ersoy’un davası, çilesi ve hayatı iyi anlaşılmalıdır


Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi, Mehmet Âkif Ersoy’un Vefatının 84. Yıl Dönümü dolayısı ile bir açıklamada bulundu.

2021 yılının İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edilmesinin ardından kendisi de bir Veteriner Hekim olan Mehmet Âkif Ersoy ile ilgili bir açıklama yapan TVHB, Ersoy’un hayatının ve eserlerinin daha iyi anlatılması ve anlaşılması gerektiğinin altını çizdi.

TVHB şu açıklamalarda bulundu:


İstiklâl Marşımızın yazarı Türk edebiyatının ve Türk Tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Mehmet Âkif Ersoy. 27 Aralık 1936’da ebedi hayata irtihal etmiştir. 

Sarsılmayan bir imanın ve inancın sahibi, Türk Mütefekkiri, milli şair, yazar, veteriner hekim, hafız, Kur’an Mütercimi ve Milletvekili olan Mehmet Âkif ERSOY, Vicdani hassasiyeti yüksek bir aydın, ilkeli bir ahlak adamı ve tüm özellikleriyle idealist bir aksiyon ve dava insanıdır.

Kapanmaya yüz tutmuş bir devrin sancıları, yitirilen manevi mirasın ortaya çıkardığı burukluklar, halkın içine düştüğü yoksulluk dertlerine rağmen girişilen savaşlarda asla ümidini yitirmemiş ve herkese de bu ümidi aşılayan isimdir Mehmet Âkif ERSOY.

Yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde Türk Milletinin kırılan cesaretini tekrar kazandırma amacıyla İstiklâl Marşını yazmıştır. Âkif Kurtuluş Savaşının kazanılacağına inandığından, Türk Milletinin bağımsızlığına, yurduna, bayrağına ve inançlarına bağlılığını eşine az rastlanır bir şekilde mısralara dökmüş, tarih boyunca esaret altına alınamayan yüce milletin asla esir olmayacağını korkusuzca haykırmıştır. “Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.”

DİĞER HABERLER
"İstanbul Veteriner Hekimler Odası"Genişletilmiş Gıda Komisyonu Toplantısı Yapılacak

Mehmet Âkif Ersoy’un davası, Yüce Türk Milletinin varlık ve bekası davasıdır. O nun davasında hak, adalet, merhamet vardır. Âkif Çanakkale ve İstiklâl savaşımızın sesi ve manevi cephesinin önderidir.

Mehmet Âkif Ersoy; Mülkiye de yüksek kısmının 1.sınıfında okurken babasının vefatı ve evlerinin yanması sebebiyle yaşadığı sıkıntılar ile o yıl sivil Baytar Mektebinin yeni açılması ve mezunlarına 800 kuruş maaş verileceği vaat edilince, okulunu değiştirerek 4 yıllık sivil veteriner okuluna 1889 da kayıt yaptırmıştır. O zaman” Halkalı Baytar ve Ziraat Mektebi” adını taşıyan Veteriner Fakültesinden 22 Aralık 1893 te birincilikle mezun olmuştur.

Âkif, 20 yıl mesleği ile ilgili önemli görevlerde bulunmuş, 24 Mayıs 1913 te Veteriner Hekimlik Mesleğinden ayrılmıştır. Ancak acı memleket gerçekleri ile mesleğini icra ederken karşılaşmış, bu sayede memleketin en ücra köşelerini, sosyal yaraları yerinde görmüştür.

Görev yeri İstanbul olmakla birlikte önce Edirne’de, daha sonra Anadolu ve Rumeli’nin çeşitli bölgelerinde dolaşarak bulaşıcı hayvan hastalıklarıyla ilgili çalışmalar yapmıştır.

Meslektaşlarının ifadeleri ile “Eğer Mehmet Âkif, Baytarlığın yüklediği vazifeleri görmek için Türk köylerinde at dolaştırmamış olsaydı, Türk’ün yüksek cevherini, asıl özünü yerinde ve içinde tetkik etmeseydi ne bir İstiklal Marşı yazabilir, ne de Çanakkale şiirini doğurabilirdi. O, Türk’ü özünden gördü, candan sevdi, duydu ve yazdı. Bu itibarla Baytar Mehmet Âkif, Şair Mehmet Âkif’e yükseklik vasfını kazandıran bir varlık oldu.”

DİĞER HABERLER
Hep üreticilerimizin yanında olduk

Mehmet Âkif Ersoy, arkasında bıraktığı mesleğinin aşkını ve özlemini sık sık kaleme alarak şöyle anlatırdı;

“Çünkü bir tecrübe etsen senin aklın da yatar bize insan hekiminden daha lazım baytar”

Mehmet Âkif’in veteriner hekim yönüyle uluslararası alana tanıtılması ölümünün 20.yılına rastlamış, memleketine ve mesleğine uluslararası anlamda bir şeref kazandırmıştır.

Mehmet Âkif Ersoy, karakteri ile sanatını, bunları terkibiyle de mesleği ile hayatını birleştiren bir dehadır. Türk Veteriner Hekimleri olarak O’nun la ne kadar gurur duysak azdır.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak bir kez daha belirtmek isteriz ki,

Âkif’i anarken O’nun davası, çilesi ve hayatı iyi anlaşılmalıdır. O’nu Unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız.

TBMM’nde tüm siyasi partilerin ortak imzasıyla 2021 yılının “İSTİKLÂL MARŞI YILI” olarak kabule edilmesi bütün takdirlerin üstündedir. Kabul edilişinin 100. yılına denk gelen 2021 boyunca düzenlenecek özel etkinliklerle İstiklâl Marşı’nın anlam ve öneminin hatırlanması, Mehmet Âkif Ersoy’un ve kurtuluş mücadelemizde görev alarak bu toprakları bize vatan kılan şehit ve gazilerimizin yad edilmesi açısından çok büyük anlam ifade etmektedir.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere TBMM Başkanımıza ve siyasi partilerimizin tüm temsilcilerine bu gururu bizlere yaşattıkları için şükranlarımızı sunuyoruz.

DİĞER HABERLER
istanbul TALKS Tarım 2016 Konferansı Ertelendi

Vefatının 84. Yılında İstiklâl ve İstikbal şairimiz, tarihe derin iz bırakan meslek büyüğümüz Mehmet Âkif Ersoy’u ve istiklâl mücadelesinin tüm kahramanlarını bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Kabirleri nur mekanları cennet olsun.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ali EROĞLU
TVHB Merkez Konseyi Başkanı


28 Aralık 2020. 21:21
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x