TVHB: “Veteriner Hekimlerin aşı önceliğinin olmaması haksız bir uygulama olmuştur”


14 Ocak’ta Covid-19 aşısı olacak öncelikli meslek grupları Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmış, 19 Ocak’ta bakanlık ile yapılan üst düzey görüşmeler neticesinde de veteriner hekimler için bir aşı önceliği programı yapılmamıştı.

Açıklanan genelge ile öncelikli aşı olacak meslek grupları olarak “sağlık kurumunda çalışanlar (Kamu, Özel, Üniversite, Vakıf vb. Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi Stajyer Öğrencileri dahil tüm (Kamu, serbest) eczane çalışanları (Eczacı ve kalfalar dahil)” yer almıştı.

Öncelikli meslek gruplarına Veteriner hekimlerin dahil edilmemesi ise veteriner hekimlerden büyük tepki çekmişti.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) bugün yaptığı bir açıklama ile veteriner hekimlerin de kamu sağlığı için uğraş veren sağlık çalışanları olduklarının altını çizerek yazılı bir açıklama ile bu duruma tepki gösterdi.

Yapılan açıklama metni ise şöyle:

Covid-19 aşısı yapılacak öncelikli gruplar açıklanmadan çok önce ve açıklandıktan sonra, Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlıklarına gönderdiğimiz yazılarımız ve basın açıklamalarımıza, 19/01/2021 Tarihinde Sağlık Bakanlığı üst düzey yetkililer ile yapılan şifahi görüşmelere ve konu ile ilgili yapmış olduğumuz kamuoyu bilgilendirmelerine rağmen; Temel varlığı İnsan sağlığına hizmet olduğu Covid-19 ile daha çarpıcı olarak ortaya çıkan ve yasalarla sağlık hizmetleri meslek grubunda tanımlanan veteriner hekimlere aşılama programında yer verilmediği gibi, her iki bakanlıktan konu ile ilgili olarak bugüne kadar ne yazılı ne de sözlü olarak herhangi bir geri dönüş yapılmamıştır.

DİĞER HABERLER
Veteriner Hekimler Antalya’da toplandı

Covid-19 pandemisi sürecinde, yaptıkları çalışmalar ile öncelikli, önemli ve etkin bir meslek gurubu olan ve tüm dünyada sağlık grubu ile ilgili yapılan düzenleme ve uygulamalarda herhangi bir ayrımcılığa maruz bırakılmayan veteriner hekimler, ülkemizde başta Covid 19 aşılamasında öncelikli gruplar içerisinde yer verilmemesi olmak üzere, sağlık sınıfı meslek mensuplarına yönelik yasal düzenlemelerde ve uygulamalarda adeta bir ayrımcılığa tabi tutulmaktadır.

“Tek Sağlık” uygulamalarının ayrılmaz bir parçası olan ve Covid-19 pandemisi ile küresel tehdit haline dönüşen zoonotik salgınlar konusunda bir kez daha ne denli önemli bir meslek gurubu olduğu ortaya çıkan ve tek gayeleri sağlıklı ve yaşanılabilir bir gelecek için, hayvan sağlığı, veteriner halk sağlığı,  gıda güvenliği ve çevre sağlığına hizmet etmek olan veteriner hekimlerin göz ardı edilmesi bir türlü anlaşılamamaktadır.

Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bugünlerde bir taraftan ülkemizin en büyük metropollerinden, en ücra köy ve mezralarına kadar mesai mefhumu gözetmeksizin kesintisiz hizmet ve emek veren, diğer taraftan yine Covid-19 virusunun izolasyonunu, genetik haritasını ortaya koyan ve yerli ve milli Covid-19 aşısının geliştirilmesinde aktif görev alan bilim adamlarımızın tamamına yakınını veteriner hekim olduğu göz önünde bulundurulduğunda veteriner hekim meslektaşlarımızın Covid-19 aşılamasında öncelikli gruplar içerisinde yer alamaması izah edilebilir bir durum değildir.

DİĞER HABERLER
Newroz sofrası nasıl hazırlanır?

Veteriner Hekimler her an bir hastalık alma riski ile karşı karşıyadır. İçlerinde oda başkanlarımızın da olduğu yüzlerce meslektaşımız Covi-19 a yakalanmış, 15 Meslektaşımız hayatını kaybetmiştir. 12.04.2021 tarihi itibarı ile 1.doz aşı uygulananların 11,5 milyona, 2. doz aşı uygulananların ise yaklaşık 8 milyona ulaştığı ve toplamda 19,5 milyon doz aşı uygulaması yapıldığı görülmektedir. Aşı yapılacak sadece 32 bin veteriner hekimdir. Bu az sayıda meslek mensubumuzun programa alınmaması konusunu bir kez daha Sayın Bakanın ve yetkililerin dikkatlerine sunuyoruz.

Sonuç olarak; yukarıda açıkladığımız üzere Covid 19 pandemisi ile ilgili mücadelenin başlangıcından itibaren hiçbir maddi ve manevi beklenti içerisine girmeden ve bu süreçte bütün hayati risklere ve olumsuzluklara rağmen, kamu kurum ve kuruluşlarında, özel sektöre veya kamuya ait araştırma enstitüleri ve laboratuvarlarda, muayenehane, poliklinik, hayvan hastaneleri ve ülkemizin en zorlu coğrafi ve iklim şartlarının hüküm sürdüğü saha şartlarında görev yapan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 5947 sayılı Tam Gün Yasası kapsamına göre sağlık hizmetleri sınıfında yer alan veteriner hekimler; Covid-19’a karşı bir an önce aşılanmalı, fiili hizmet zammı, sağlıkta şiddet gibi yasal düzenlemeler kapsamına dâhil edilerek, Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere tüm ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından veteriner hekimlerin mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda gerekli idari ve yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

DİĞER HABERLER
TVHB'den Koronavirüs (Covid-19) hakkında basın açıklaması

13 Nisan 2021. 17:27
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x