TZOB’dan okul sütü programına destek


78740

 

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Sağlıklı beslenme açısından çok önemli olan okul sütü programını sonuna kadar destekliyoruz” dedi.

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sağlıklı beslenme açısından çok önemli olan okul sütü programını sonuna kadar desteklediklerini, bu yıl kuru üzüm dağıtılması kararını da doğru bulduklarını belirtti.

 

Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, sağlıklı beslenmenin sağlıklı çocukluk, sağlıklı çocukluğun da sağlıklı nesiller anlamına geldiğini ifade ederek, düzenli süt tüketimi alışkanlığının, çocuklara küçük yaşta kazandırılması gerektiğini kaydetti.

 

Okul sütü programlarının aynı zamanda süt hayvancılığında istikrarı sağlamak ve süt piyasasını düzenlemek için bir araç olarak kullanıldığını vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

 

“Süt, beslenme açısından çok önemli. Hayvansal protein ihtiyacının yüzde 45’i süt ve süt ürünlerinden sağlanıyor. 2013 yılında toplam süt üretimimiz 18,2 milyon tonu aşsa da ülkemizde içme sütü tüketimimiz yetersiz. Sütü daha çok, peynir, yoğurt, ayran gibi süt ürünleri şeklinde tüketiyoruz. Kişi başına yıllık içme sütü tüketimi, Finlandiya’da 130 kilogramı, Estonya’da 115 kilogramı, Avustralya’da 110 kilogramı, İngiltere’de 105 kilogramı geçmektedir. Ülkemizde 2013 yılı verilerine göre, kişi başına içme sütü tüketimi 37,3 kilogram düzeyindedir. Böylesine düşük kişi başına içme sütü tüketimi, süt üretimi planlandığı gibi yakın zamanda 25 milyon tona çıkarsa sıkıntı yaşatacaktır.”

 

Bayraktar, TZOB olarak, sağlıklı beslenme açısından çok önemli olan okul sütü programını önemsediklerini ve sonuna kadar desteklediklerini kaydetti.

 

Programın, kesintisiz devam ettirilmesi gerektiğine işaret eden Bayraktar, üretim durumuna göre, peynir, yoğurt gibi süt ürünleri, bal ve fındık, kayısı, kuru üzüm, elma, turunçgil gibi çeşitli gıdalarla da takviye edilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Bayraktar, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun okullarda kuru üzüm de dağıtılacağına ilişkin açıklamasını hatırlatarak, okul sütü programıyla birlikte kuru üzüm dağıtılması kararını da doğru bulduklarını belirtti.


Yazan - 9 Şubat 2015. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x