Ucuz Benzin İçin Suriye Yollarında


Son yapılan zamlarla dünya’nın en pahalı akaryakıtını kullanan ülkemizde arayışlar devam ederken çare Suriye sınırında bulundu.

Türkiye ve Suriye arasında 2009 yılının Eylül ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında yapılan anlaşma ile vizeler kaldırılınca iki ülke arasındaki araç trafiğinin üç kat arttığı ortaya çıktı.Bu artışın nedeni araştırılınca çok ilginç bir gerçek ortaya çıktı.

Türkiye’de 200,Suriye Sınırında 70 Tl.

Son petrol zamları ile Türkiye’de bir depo benzin (50 litre) 200 Türk lirasına doldurulurken aynı depo Suriye sınırında 70 Türk lirasına doluyor.Bu indirimi duyan vatandaşlarımız  hafta sonlarını Suriye’ye geçerek hem depolarını dolduruyorlar hem de alışveriş imkanı elde ediyorlar.Türkiye’de ödeyecekleri fazla para ile Suriye’de alışveriş yaparak ihtiyaçlarını karşılıyorlar.Bununla ilgili depolarını büyüten ve ek depo götürenler bile var.
 
Sınır illerindeki akaryakıt istasyonları sadece oto gazı satarken, benzinle birlikte oto gaza gelen zamlarla birlikte, LPG’li araç kullananlar da Suriye benzinine yöneldi. Türkiye’de benzinin litre fiyatı 4 TL’yi bulurken, Türkiye’nin en büyük sınır komşusu Suriye’de benzin litre fiyatı 1.4 TL’den satılıyor.

Özellikle Suriye sınırına yakın olan Kilis başta olmak üzere Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa ve Mardin ile Irak sınırındaki Hakkâri ve Şırnak’ta yaşayanlar, Suriye ve Irak benzinine yöneldi.

DİĞER HABERLER
İhraç malı taşıyana ÖTV yok

Türkiye’de 50 litrelik bir depo 200 TL’ye dolarken bu rakam Suriye’de 70 TL’ye kadar iniyor. Türkiye’de 200 TL’ye bir depo dolarken Suriye’de üç depo dolduruluyor. (Fotolar AHT)

DÜNYA’DA BENZİN YÜZÜNDEN İSYANLARDA

İngilizler ayaklandı, devleri vurgun yapmakla suçladı

İngiltere’de benzinin litresi, 1.22 sterlinden satılarak rekor kırdı. Benzinin İngiltere’de rekor satış fiyatılarıyla ilgili suçlanan petrol şirketleri ise bu suçlamaları inkâr ediyor. Şirketler ise suçlu olarak akaryakıtın toptan satışlarındaki yüksek fiyatları gösteriyor.Mail Online’ın haberine göre galon başına düşen fiyat 5.53 sterlin olurken, ortalama bir ailenin arabasının deposu 60.88 sterlin doluyor. Bu fiyatların yeni yılda, KDV’deki yüzde 2.5’lik artışın ardından daha da yükselmesi bekleniyor. 2010 başında benzinin litresi ortalama 109.88 peniye satılırken (100 peni 1 sterline eşit), sonraki dönemlerde litre başına 11.88 peni artış gerçekleşti. Yani İngililtere’de sürücüler benzin fiyatlarındaki artışın ardından, depolarını doldurmak için 5.94 sterlin fazla ödüyor.

Arap şeyhleri tatilde çılgınca para saçıyor

Her ne kadar yaşanan ekonomik krizde Dubai gibi bazı Arap emirlikleri sıkıntıya düşmüş gözükseler de, petrol zengini Araplar tatillerinde adeta para saçıyor. İngiliz Daily Mail Gazetesi’nin haberine göre, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Dubai ve Abu Dabi’den milyarderler lüks arabalarını da özel jet uçaklarına yükleyerek Londra’ya doğru yola çıkıyor. Haberde, Londra’da tatil yapan bu ailelerin sayısının 1-2 bin arasında olduğuna yer verilirken, sadece geçen yaz bu ailelerin 250 milyon sterlin harcama yaptıkları belirtiliyor. Londra’nın en lüks kuyumcularından biri, “Londra’ya gelip bir defada 20 milyon sterlin harcayan Arap aileleri olduğunu biliyorum” diye konuşuyor

DİĞER HABERLER
Emekliler maaşlarını bayramdan önce alacak

ABD’de galon fiyatı 2 haftada 10 sent arttı

ABD’de ise petrolün galon satış fiyatı geçen hafta 2 sent artarak 3 dolara kadar çıktı. Önceki haftaya göre ise 10 sent arttı. 10 sentlik artış fazla değil gibi görünse de, araç sahiplerinin cebinden artık 40 dolar daha fazla çıkıyor. Petrol fiyatı ise varil başına 90 doları buldu. ABD’de yükselen fiyatlar FED’in ekonomiyi canlandırmak için tahvil alma planları, Çin’deki rafineri üretiminin artması, Avrupa ve Asya’da soğuk geçen kış gibi nedenlerle petrol stoklarının aşağı çekilmesine bağlanıyor.

SURİYE AKARYAKITA KOTA KOYDU

Türk basın yayın organlarında verilen Suriye kaynaklı akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili haberlerin büyük yankı bulması üzerine harekete geçen Türk bürokratlar yapılan uygulamaya kota getirttiler.Haberlerin abartı ile  çıkması üzerine Suriye’li meslektaşları ile irtibat kuran Türk yetkililer yapılan akaryakıt kaçakçılığı ile ilgili olarak çare bulunması için destek verilmesini istediler.Bu konuyu görüşen yetkililer Suriye’ye turist olarak  gelen Türk vatandaşlarına 20 litre  tutarında akaryakıt kotası getirdiler.Bu karar uymayanlara ise büyük maddi yaptırımlar uygulalnmaya başladı.Böylece Türk vatandaşlarının ucuz akaryakıt hayali de böylece son bulmuş oldu.


12 Aralık 2010. 10:20
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x