UGTP, gıda endüstrisine el atacak


Gıda Teknoloji Platformu (UGTP), gıda endüstrisinin daha sağlıklı ve kaliteli gıda ürünleri üretmesi ile ilgili Ar-Ge çalışmalarına öncülük yapacak.

Ulusal Gıda Teknoloji Platformu (UGTP), gıda endüstrisinin daha sağlıklı ve kaliteli gıda ürünleri üretmesi ile ilgili Ar-Ge çalışmalarına öncülük yapacak.

Faaliyetlerine 1 Ağustos 2011’de başlayan UGTP’nin kuruluşu ile ilgili Hacettepe Üniversitesi Teknokent ‘de bir basın toplantısı düzenlendi. Burada gazetecilere bilgi veren proje yürütücüsü Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vural Gökmen, platformun gıda endüstrisinin önde gelen markalarını bir araya getirdiğini söyledi. Aynı zamanda gıda eğitiminde güçlü geleneği olan üniversitelerin de bu platform içinde yer aldığını aktaran Gökmen, “Bu platform, gıda endüstrisinin daha sağlıklı ve kaliteli gıda ürünleri üretmesiyle ilgili Ar-Ge stratejileri geliştirecek, Ar-Ge çalışmalarına ön ayak olacak.” dedi.

Platformun beş iş paketi bulunduğunu aktaran Gökmen bu kapsamda gıda ve sağlık, gıda ve beslenme, gıda kalite ve güvenliği, gıda ve tüketici ile teknoloji transferi konularında çalışacaklarını aktardı.
Araştırma merkezlerinde sürekli yeni teknik ve teknolojiler üzerinde çalışmalar yapıldığını söyleyen Gökmen, “Ya da yeni fikirler üzerine bir takım araştırmalar yapılıyor. Ortaya yeni bir takım bulgular çıkıyor. Bu bulguların hayata geçmesi için etkili bir teknoloji transfer mekanizmasına ya da bilgi transfer mekanizmasına ihtiyaç var. Aksi halde sokaktaki vatandaş bu bilginin kendisine ne yönde fayda sağlayacağı konusunda bir fikir sahibi olamaz. Yeni ürünler yeni fikirlerle, yeni tekniklerle desteklenirse tüketici de bunu marketten alma şansı bulur. Ülkemizde, araştırmanın uygulamaya aktarılması açısından nasıl etkili mekanizmalar kurabiliriz ki bu fikirler ürüne dönüşsün, tüketici de onu alsın ve tüketsin. Eğitim ve teknoloji transferi iş paketimizin ana hedeflerinden birisi bu.” şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER
Türkiye'de Gıda Güvenliği Laboratuvarı Var...

UGTP’nin bir de web portalı olacağını kaydeden Gökmen, bu sayede vatandaşları doğru kaynaktan bilgilendirmeyi amaçladıklarını belirtti. Gökmen, “Herhangi bir spekülasyon anında kafa karıştıran ve sağdan soldan gelen kontrolsüz bilgilere karşı biz doğru bilginin adresi olmaya gayret göstereceğiz. Burada amacımız tüketicinin doğru bilgiler üzerinden kafa karışıklığını gidermek. Bunu çok önemsiyoruz. Bir gıda işlenmiş gıda olduğunda ya da ambalajlı gıda olduğu zaman tüketici varsayıyor ki, bunda türlü riskler var. Ama bu doğru değil.” ifadelerine yer verdi.

Gökmen, gıda tüketimi ile sağlık riskleri arasında kesin kanıtlar olmadan, işlenmiş gıdayı şaibe altına alan anlayışa uzak durulması gerektiğini söyledi. “İçinde insan sağlığına katkı yaptığı düşünülen ya da katkı yaptığı bilinen bir takım maddeleri bolca içeren ürünlerin tüketilmesi halinde bir takım ciddi rahatsızlıkların dahi tedavi edildiğine dair kanıtsız iddialar var.” diyen Gökmen, bu iddiaların klinik kanıtlarının olmadığını aktardı. Gökmen, gıdanın asla bir ilaç olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Gökmen’in verdiği bilgiye göre Türkiye’de 34 bin gıda işletmesi var. Bu işletmelerde 300 binin üzerinde kişi çalışıyor. Gıda sektörünün cari büyüklüğü ise 222 milyar TL.

 


26 Ekim 2011. 20:44
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x