Ukrayna’da eylemcilere gece yarısı baskını


-
Ukrayna’da hükümetin, başkent Kiev’de günlerdir devam eden, ‘Euro Meydan’ eylemlerinin bitirilmesi için verdiği 5 günlük sürenin dolmasından sonra, ilk baskın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı abluka altına alan göstericilere yapıldı.

 
Polisin müdahale edeceğini haber alan bir rahip, yüksek bir yere çıkarak kolluk kuvvetlerine seslendi. Rahip; “Bu insanlar barışçıl size karşı güç kullanmayacak onlara zarar vermeyin” dedi. Polis kuvvetleri ilk olarak eylemcileri ablukaya aldıktan sonra harekete geçti. Polisin halka içine aldığı hattan arbedede yaralanan bir eylemcinin taşınarak getirilmesi üzerine galeyana gelen eylemcilere, polis geçit vermedi.

 
Kolluk kuvvetleri çevirdikleri bölgedeki eylemcilerin kurduğu barikatları ve çadırları yerle bir etti. Sert müdahaleleriyle dünya gündemine gelen Kartal (Berkut) timinin bu sefer cop yerine kalkan kullanması dikkat çekti. Sıfırın altında 6 derece soğuk hava ve kar yağışının yorduğu eylemciler, sabah baskınında fazla direniş gösteremedi. Polis kalkanlarla eylemcileri önlerine katarak yolun aşağısına itti.

 
Köşk önündeki eylemcilere müdahale yapıldığı haberinin ardından olay yerine gelen aşırı milliyetçi Özgürlük (Svoboda) Hareketi lideri Oleg Tyagnıbok; burada Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada; “Sayıca üstünlükleri vardı. İktidarın halkı dinlemediğini bir kez daha gördük. İktidarın şiddet tavırları devam ediyor. Müdahale sert oldu ölen olmadı, yaralı sayını da henüz bilmiyorum.” dedi. Konuşurken gözleri dolan Tyagnıbok,” Bu gidişin sonu iktidar için iyi olmayacak.” ifadesini kullandı.

DİĞER HABERLER
Bindikleri dalı keserler

 
Cumhurbaşkanlığı çevresindeki eylemcileri uzaklaştıran kolluk kuvvetleri, daha sonra kalkanlarıyla taşıdıkları kar ile ateşi yanan varilleri söndürdü.

 
eylemciler-kiev-belediyesi-ve-sendika-binasini-karargah-yapti-CHA-1211329-7-tGerilimin had safhada olduğu Kiev’de, güvenlik güçleri devlet binalarını, eylemciler ise barikatları koruma da kararlı gözüküyor. Her iki taraf da provokasyona gelmemek için tedbir alıyor. Muhalifler eylemlerin ele geçirdikleri binalar, Kiev’in ünlü Hreşçcatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı’ndan sürdürüyor.

 
Ukrayna’da devam eden protesto gösterilerinde muhalifler, Cumhurbaşkanı ve hükümetin istifasını, erken cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri, tutuklu eski Başbakan Yuliya Timoşenko dâhil siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istiyor.

 

Polis cumhurbaşkanlığı sarayına ulaşmaya çalışan göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

 
Gösteriye katılanların sayısı konusunda farklı rakamlar dile getirilse de turuncu devrim döneminde dahi Kiev’in bu denli kalabalık bir gösteriye sahne olmadığı belirtiliyor.

 
UKRAINE-UNREST-POLITICS-EU-RUSSIAGöstericiler devlet başkanlığı seçiminin yapılmasını ve Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in mahkemeye çıkarılmasını talep ediyor.

 
Cezaevinde bulunan eski Başbakan Yulia Timoşenko da Ukraynalıları Yanukoviç’in kararına tepki göstermeye çağırdı.

 
Yanukoviç, Ukrayna’nın Rusya ile ilişkilerine zarar vereceğini gerekçe göstererek AB’nin önerdiği Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması’nı geri çevirmişti. Cuma günü Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılan Doğu Ortaklığı Zirvesi’nde AB liderleri ile bir araya gelen Yanukoviç, birliğin tüm ısrarlarına rağmen kararını değiştirmemişti.

DİĞER HABERLER
Bakan Eker: Türkiye’de yeteri kadar kuru fasulye, pirinç ve patates var

 
Kiev’deki protestolar başta Rusya medyası olmak üzere Avrupa basınının gündeminde…

 


10 Aralık 2013. 15:08
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x