Ukrayna’nın AB ile Ortaklık Anlaşması 2015’e ertelendi


9European_flag_in_4433

 

 

Avrupa Birliği’nin ticaretten sorumlu Komiseri Karel De Gucht, Ukrayna’nın AB ile Ortaklık Anlaşması’nın 31 Aralık 2015 tarihine ertelendiğini açıkladı.

 

De Gucht, Ortaklık Anlaşması’nın uygulanması ile ilgili Rusya-Ukrayna-AB formatında yapılan bakanlar istişaresinin ardından, “Bakan Klimkin, bakan Ulyukayev ve ben, anlaşmaya vardık. Ortaklık anlaşmasının yürürlüğünü gelecek yılın 31 Aralık gününe kadar erteleyeceğiz” dedi.

 

Rusya: Müzakereler için 15 ay var

 

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’yle ortaklık anlaşmasından Rusya ekonomisi için doğan riskleri ortadan kaldırmak için Rusya, AB ve Ukrayna’nın formül arayışında bulunacağını açıkladı. Bakan, bunun için 2015 sonuna kadar süreleri olduğunu, bu süre içerisinde anlaşmanın onaylanması durumunda bile uygulanmayacağını belirtti.

 

Ulyukayev, “Ukrayna’nın AB ile serbest ticarete ilişkin ortaklık anlaşmasının uygulanması konusunda çok zor bir bakanlar istişaresini tamamladık. Tarafların, Rusya’nın dile getirdiği sorunları çözmek için süreye ihtiyaç olduğu konusunda anlaşmaya vardığını memnuniyetle açıklıyorum. Bu nedenle Ukrayna ve AB arasındaki anlaşmanın yürürlüğü 31 Aralık 2015 tarihine kadar ertelenecek” dedi.

 

Rusyalı bakan, “Mevkidaşlarımla tartışmaya devam ettiğini konu, endişelerimizi gidermek için hangi biçimi bulacağımızla ilgili. Henüz böyle bir biçimi bulamadık. 15 ay boyunca diyalogu sürdüreceğiz. Biz kendi argümanlarımızı sunacağız, mevkidaşlarımız da kendi argümanlarını sunacaklar” diye ekledi.

DİĞER HABERLER
Macarlar isyanda: Muhteşem Yüzyıl'ı geri istiyoruz

 

 

© Collage: The Voice of Russia


13 Eylül 2014. 10:01
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x