Ulaş’ta Çobanlara Eğitim


66427

 
“Sürü Yönetimi Eğitimi Kursu”na 35 kişi katılıyor

 

Sivas’ın Ulaş ilçesinde açılan “Sürü Yönetimi (Çobanlık) Eğitimi Kursu”, 35 kişinin katılımıyla başladı.

 

 

Sivas Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Ulaş Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün iş birliğinde, Ulaş Tarım İşletmesi Müdürlüğünün desteğiyle düzenlenen kursun başlama töreni, Ulaş yeni Hükümet Konağı binasındaki konferans salonunda gerçekleştirildi.

 

 

Törende konuşan Kaymakam Ali Altınkaynak, böyle bir çalışmanın ilçede yapılmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

 

 

Küçükbaş hayvancılığın bölgede yaygınlaştırılmasının, üreticinin gelirinin de artması anlamına geldiğini belirten Altınkaynak, “Allah, burayı küçükbaş hayvancılık yapılsın diye yaratmış ama maalesef köylerimizde bu işten geçimini sağlayan insanların sayısı her geçen gün azalmış” diye konuştu.

 

 

Altınkaynak, 35 kursiyerin katıldığı kursun 120 saat süreceğini ifade ederek, kursun 31 Aralık’ta sona ereceğini belirtti.

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Aslan ise kursiyerleri, koyun ve keçi ağılı kurabilme, koyun ve keçi ırkını seçebilme, küçükbaş hayvanları besleme ve bakımını yapabilme, sağım, bulaşıcı hastalıklara karşı koruyabilme ve mücadele edebilme gibi konularda bilgilendirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

 

DİĞER HABERLER
Kuş kaçakçısına 460 bin lira ceza

 

İŞKUR İl Müdürü Nabi Soysal da son yıllarda hayvancılık alanında çalışmalar yapmaya başladıklarını belirterek, “Sürü yetiştiriciliği kursu da yaptığımız bu faaliyetlerden biri. Buradaki kursiyerlerin masrafları ve sigortaları kurumumuz tarafından karşılanacaktır. Kurs bittikten sonra sertifika programı yapacağız” dedi.

 

 

Törenin ardından, Sivas Vali Yardımcısı Vefa Kaya, Kaymakam Altınkaynak, Ulaş Belediye Başkanı İsmail Koçak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aslan, İŞKUR İl Müdürü Soysal, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Sevil Sırakaya, Ulaş Tarım İşletmesi Müdürü Bayram Maviş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Kanca, Ulaş Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Hökkeş ve kursiyerler, Ulaş Tarım İşletmesindeki ağılı gezdi.

 

 

Yetkililer, 15 gün sürecek kursa katılanlara günlük 20 lira verileceği, katılımcıların iş kazası ve meslek hastalığı ile sağlık sigortası primlerinin eğitim boyunca İŞKUR tarafından karşılanacağı belirtildi.

Kaynak: AA


12 Aralık 2013. 09:38
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x