Ülkemizi bekleyen tehlike


 

Köyler boşalıyor! Ülkemizi bekleyen tehlike..

 

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, yayınladığı bültenle köylerden şehirlere göçün devam ettiğine vurgu yaparak ülkemizi bekleyen tehlikeyi anlattı.

 

“Köyler boşalıyor! Maalesef insanımız büyük umutlarla kente göçüyor. Hayatını doğa ile iç içe değil, dört duvar arasında, apartman dairesinde ,yaşamayı tercih ediyor. Bu durumda köye, göç nedenlerini araştırmak gerekir. Mutlaka bununla ilgili bir çok araştırmalar yapılmıştır. Sebep ve de sonuçları üzerinde yeterli durulduğu konusunda ciddi şüphelerim var. Köyden kente sebepleri ve de sonuçları konusunda yeterli durulsaydı, göç devam etmezdi, dururdu. Göçün sebepleri dün ne idiyse bugünde sebepler artarak maalesef göç devam etmektedir.

 

Sebepler arasında azalan gelir kaynakları, daha iyi yaşam standartları talepleri sonuç boşalmış köyler. Köylerin boşalması ülke doğal kaynaklarının tam olarak kullanılmaması, ülke ihtiyaçlarının temini için ithalat yolunun açılmasına yol açmaktadır. Bu da ülkenin döviz kaynağının gereksiz yere yurt dışına çıkmasına yol açmaktadır. Bu durum ülkemizin refah seviyesini etkilemektedir.

Kente göç eden insanların bir kısmı iş sahibi olurken bir kısmı maalesef işsizler ordusuna kayıt yaptırmaktadır. Kent caddelerinde, sokaklarında boş gezen mutsuz bir kalabalıktan başka bir işe yaramamaktadırlar. Şehirlerde sıkışık durumda işsiz, mutsuz yardıma muhtaç hale gelen insanımız kamu ve özel yetkililer soruna el atmalıdırlar.

 

Çözüm olarak köydeki eğitim seviyeleri ,kalitesi artırılmalı ,sosyal yaşam iyileştirilmeli köylünün ürettikleri maddi açıdan desteklenmeli, bu destekler sürekli olmalıdır. Köylü mutlaka kazanmalıdır.Bu sistem devam ettiği sürece, ülkede hayvansal gıda yetersizliği, işsizlik, fahiş fiyat yada ithalat yolunu tercih edeceksiniz .Çeşmenin başında otur. Suyu parayla marketten satın al.”

 

http://www.geyve.com/index.php?option=com_content&task=view&id=15503


Yazan - 22 Mayıs 2017. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x