Uludağ Üniversitesi – Sütaş işbirliğinde yeni adım


Karacabey MYO’da Sütaş Bursu ve Eğitimde Başarı Desteği Programı Başladı

1996 yılında imzalanan üniversite – sanayi işbirliği protokolü ile süt teknolojilerinin ve süt hayvancılığının gelişimine yönelik eğitim çalışmalarını başlatan Sütaş, Uludağ Üniversitesi’yle bu alanda 15 yıldır devam eden ve binlerce üretici, girişimci ve öğrencinin eğitimine destek sağlayan işbirliğini bir adım daha ileri taşıdı.  Karacabey Meslek Yüksekokulu’nda “Sütaş Bursu” ve “Sütaş Eğitimde Başarı Desteği” programını başlattı. Uludağ Üniversitesi’nde düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, “Sütaş Burs programıyla, ülkemizin geleceği için stratejik öneme sahip olan süt ve süt ürünleri sektörüne en başarılı gençlerin ilgisini çekmeyi hedefliyoruz” dedi.  

Sütaş, süt hayvancılığı ve süt teknolojileri alanında eğitim çalışmalarını güçlendirerek, sektörün gelişimine katkı sağlamaya devam ediyor.  Sütaş’ın Uludağ Üniversitesi’yle işbirliğiyle, Sütaş Uygulamalı Hayvancılık Merkezi’nde 15 yıldır sürdürdüğü eğitim faaliyetlerinden, bugüne kadar binlerce üretici, girişimci ve öğrenci ücretsiz olarak yararlandı.  Sütaş, bu yıl, Uludağ Üniversitesi Karacabey Meslek Yüksekokulu’nda yeni bir burs programını hayata geçirerek, eğitim alanındaki desteğini bir adım ileri taşıyor.  Gençlere iyi bir eğitim ve parlak bir gelecek için destek oluyor.

Eğitimde üniversite ve sanayi işbirliğinin önemli bir örneği: “Sütaş Bursu ve Sütaş Eğitimde Başarı Desteği”

DİĞER HABERLER
Gıdada 7 yılın en sert düşüşü

Sütaş, Uludağ Üniversitesi ile imzaladığı protokol ile 2011 yılında üniversite (YGS) sınavlarında Uludağ Üniversitesi Karacabey Meslek Yüksekokulu’nun “Büyük ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Programı”, “Süt ve Ürünleri Teknolojisi Programı” ile “Laborant ve Veteriner Sağlık Programı”nı en yüksek puanla tercih eden öğrenciler için “SÜTAŞ Bursu Programı”nı başlattı.  Sütaş, başlattığı burs programıyla, üniversite sınavında başarılı olan öğrencilerin bu bölümleri daha çok tercih etmelerini teşvik etmeyi ve sektörde nitelikli insan kaynağını artırmayı hedefliyor. 

Uludağ Üniversitesi’nde gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, “36 yıldır yalnızca sütçülüğe odaklanarak yaptığımız çalışmalarımızın ödülü, Türkiye’nin Sütçüsü ve sütün misyoneri olarak algılanmamızdır.  Bu bize sektörü topyekün ele alıp geliştirme sorumluluğunu da yüklüyor. Eğitim faaliyetlerimizi, hem Sütaş’ın ‘Ottan Sofraya Süt Değer Zinciri’ yönetim modelinin en önemli parçası olarak görüyor, hem de sosyal sorumluluğumuz olarak kabul ediyoruz. 1996 yılından bu yana, Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle, Türkiye’nin dört bir yanından binlerce çiftçiye ve girişimciye süt hayvancılığı ve verimli işletmecilik konularında eğitim sağladık. Süt hayvancılığı ve süt teknolojileri öğrencilerinin uygulamalı dersleri için de kapılarımızı öğrencilerimize açtık. Bu yıl başlattığımız burs programıyla, bu alandaki çabalarımızı pekiştirirken, ülkemizin geleceği için stratejik öneme sahip olan süt ve süt ürünleri sektörüne, en başarılı gençlerimizin ilgisini çekmeyi hedefliyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER
Futbolcular nasıl besleniyor?

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek ise şöyle konuştu: “Mesleki eğitimin desteklenmesi gençlerimizin geleceği açısından büyük önem taşıyor.  Sütaş’la işbirliğimiz sayesinde öğrencilerimiz yıllardır uygulamalı eğitimlerini Türkiye’nin en büyük ve modern süt hayvancılığı tesisleri ile süt ve süt ürünleri tesislerinde yaptı.  “Büyük ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Programı”  ve “Süt ve Ürünleri Teknolojisi” programından mezun olan öğrencilerimizin sayısı 965’e ulaştı.  Sütaş gibi güçlü, bilime ve eğitime önem veren bir kurumla sürdürdüğümüz bu işbirliği, şimdi de bir burs programıyla taçlanıyor. Bu program, mesleki eğitim için öğrencilerimize yeni ufuklar açıyor. Sütaş Burs programıyla desteklenen gençlerimizin ülkemizde süt sektörünün gelişimine önemli katkıları olacağına inanıyorum” dedi.

Sütaş’ın üretici, girişimci ve öğrencilere yönelik, halen devam eden eğitim faaliyetlerinin yıllık 550.000 TL’lik bütçesine ek olarak, Sütaş Bursu ve Sütaş Eğitimde Başarı Desteği Programlarına da yıllık 200.000 TL’lik bütçe ayrıldı. SÜTAŞ Bursu, “Büyük ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Programı”, “Süt ve Ürünleri Teknolojisi Programı” ile “Laborant ve Veteriner Sağlık Programı”na en yüksek puanla giren 3’er öğrencinin iki yıllık eğitim, barınma, yemek giderlerini ve harçlık ihtiyaçlarını kapsıyor.  SÜTAŞ Eğitimde Başarı Desteği kapsamında ise, başarılı öğrencilere 4 farklı alanda katkı sağlanacak. Uludağ Üniversitesi Karacabey Meslek Yüksekokulu “Büyük ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Programı”, “Süt ve Ürünleri Teknolojisi Programı” ile “Laborantlık ve Veteriner Sağlık Programı”nda;

DİĞER HABERLER
Kebapçılar Yönetmeliğe İsyan Ediyorlar...

1. En yüksek başarı puanıyla 1. Sınıfı tamamlayan en başarılı 5’er öğrenci, 2. sınıfa geçtiklerinde yabancı dil bursu almaya hak kazanacak. 

2. En yüksek başarı puanıyla 1. Sınıfı tamamlayan en başarılı 5’er öğrenci ayrıca Sütaş’ta iki ay süresince ücretli staj yapma imkanına sahip olacak.  Öğrenciler staj süresince yurtta kalabilecekler.

3. En başarılı 5’er mezun ”Sütaş Genç Sütçüler Programı”na alınarak, yabancı dil eğitimleri bir yıl daha sürdürülecek. Bir yıldan sonra, iş performansı ve yabancı dil düzeyine göre değerlendirilerek, her bölümden 2’şer kişiye yurtdışında üç ay süresince mesleki gelişim programına katılma ve staj yapma hakkı tanınacak.    

4. Ayrıca kendi çiftliklerini kurmak isteyen tüm Süt Hayvancılığı bölümü mezunlarına, Sütaş’ın Sözleşmeli Üreticilik Projesi kapsamında öncelik verilerek fizibilite, projelendirme ve kredilendirme gibi konularda destek sağlanacak.

 

 


29 Temmuz 2011. 16:59
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Mestan Güneş
Mestan Güneş
11 yıl önce

Karacabey/BURSA Sütaş, Eker, Kay ve Yörsan gibi firmaların işlemek için süt temin ettikleri köy ve çiftliklerin, yem fabrikalarının bulunduğu, bereketli topraklar olan Bursa’mızın güzide ilçesi Karacabey’de, at çiftliği yapmak mı? büyük ve ya küçük baş hayvan çiftliği kurmak mı? Ya da meyve bahçesi için yer mi arıyorsunuz? Aynı zamanda; uzun vadeli düşünün. Türkiye’nin ilk Tarım Organize Sanayi Bölgesinin yapılacağını, Otomotiv Test Merkezinin Karacabey’in gündemde olduğunu, Marmara denizi Kocadere üzerinden Uluabata bağlanacağını. Bazı bölgelerine hobi bahçelerinden tutunda, turistlik amaçlı piknik alanlarının, Eğlence Parklarının yapılacağını, Yeni İstanbul İzmir otoyolunun geçeceğini, Hızlı Tren yolunun ara istasyonun Karacabey’e yapılacağını bilerek hareket edin. (Lütfen bu… Read more »

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x