1. Uluslararası Arı Bilimleri Kongresi gerçekleşti


I. Uluslararası Arı Bilimleri Kongresi (International Congress on Bee Sciences) (Icbees), Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), Veteriner Fakültesi, Veteriner Hekimlik ve Halk Sağlığı Derneği (VEHADER), Zafer Teknopark ve AKÜ Teknoloji Transfer Ofisi destekleriyle 16-17-18 Haziran tarihleri arasında 3 gün süreyle çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Kongrenin bilim kurulunu 160’den fazla üniversiteden 211 bilim insanı oluşturdu. Kongreye Belçika, Fransa, İsveç, İtalya, İspanya, Portekiz, Romanya, Venzuela, Brezilya, Hindistan, Fas, Yunanistan, Sırbistan, Cezayir, Polonya, Hırvatistan, Malezya, ve Türkiye’den oluşan 18 farklı ülkeden, alanlarında uzman, dünyaca tanınmış 26 davetli konuşmacı katıldı.

Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ulaş Acaröz’ün sunuş konuşması ile başladı. Acaröz konuşmasında Arıcılık ve Arı ürünlerinin önemine vurgu yaptıktan sonra kongreye 50’den fazla ülkeye ulaşan katılımdan duydukları mutluluğu ifade ederek kongrenin bu aşamaya gelmesindeki destekleri için Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’a ve Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Civelek’e teşekkür etti. Akabinde AKÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Civelek, Arnavutluk-Tiran Tarım Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erinda Lika, İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Dodurka, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, Pakistan – Lahore Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talat Naseer Pasha’nın açılış konuşmaları ile devam edildi. Açılış konuşmalarında arıların insan hayatındaki önemine vurgu yapıldı. Kongrenin farklı ülke ve alanlarda araştırmacılar ile profesyonelleri bir araya getireceği vurgulandı.100’den fazla bilimsel bildirinin sunulduğu I. Uluslararası Arı Bilimleri Kongresinde oldukça geniş bir bilimsel katılım gerçekleşti. Arıcılık, Arı Hastalıkları, Arı Ürünleri ve Kullanım Alanları ile ilgili konuların ele alındığı kongreye 500’e yakın arı konusunda çalışmaları bulunan bilim insanı katılım sağladı.

DİĞER HABERLER
Vet-Arı Laboratuvarı

28 Haziran 2022. 09:09
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x