Uluslararası Bolu Mutfak Günleri Başladı…


4LXr0J

 

 

 

 

Aydın ÖZPELİT

www.mudurnuhaber.com

 

5 Nisan Pazar gününe kadar devam edecek 1. Uluslararası Bolu Mutfak Günleri kapsamında 11 ülkeden 400 aşçı Bolu’ya geldi.

 

Bolu’da dünyanın dört bir tarafından gelen aşçılar 13 kategoride yarışıyor ve hünerlerini sergiliyor.

 

Birbirleriyle kıyasıya yarışan aşçılar muhteşem yemekleriyle jüri üyelerinin önüne çıkıyor.

 

 

Dünyaca ünlü aşçılar Bolu’da buluştu. Bolu Belediyesi, Bolu Valiliği, Dünya Şefler Birliği (WACS), Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği’nin (YEPAD)  ortaklaşa düzenlediği 1.Uluslararası Bolu Mutfak Günleri başladı. Mutfak Günleri kapsamında düzenlenen ve 3 gün sürecek yarışmalarda aralarında Zeki Açıköz, Mehmet Gök, Mehmet Soykan, Eyüp Kemal Sevinç, Fikret Özdemir, Vedat Başaran ile Dünya Şefler Birliği’nden (WACS) Afrika Başkanı Thomas Andreas Gugler, Thomas Haller, Uve Micheil, Iztok Legal, Karl Heinz Haase’nin de yer aldığı ünlü şefler jüri üyeliği yapıyor.

 

 

3 gün sürecek organizasyonda dünyanın dört bir tarafından gelen aşçılar 13 kategoride yarışıyor. İzzet Baysal Caddesi’nde kurulan mutfaklarda hünerlerini sergileyen ve birbirleriyle kıyasıya yarışan aşçılar muhteşem yemekleriyle jüri üyelerinin önüne çıkıyor.

 

Bolu Mutfak Günleri’nde Yunan aşçı Stefanos Kassaras’ın yaptığı ilginç figürlerle süslenen 3 adet pasta vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

 

Profesyonel şeflerden aşçılık öğrencilerine kadar geniş bir katılım yelpazesi olan yarışma kapsamında yarışmacılar, Orijinal Osmanlı Mutfağı,  Uzakdoğu Mutfağı, Bireysel Engelliler, Dekoratif ürünler, Yılın Altın Türk Şefi, Canlı Performans Meze Yarışması, Restoran Tatlı Tabağı, Siyah Kutu kategorilerinde yarışacaklar.

JpmA3j

 

ÜNLÜ ŞEFLER JÜRİ ÜYESİ

 

  1. Uluslararası Bolu Mutfak Günleri’ne Almanya, Fransa ve Slovenya’nın da aralarında olduğu toplam 19 ülkeden ünlü şefler ile Türkiye’den beş yıldızlı otellerin şefleri ve gastronomi dünyasının tanınmış simaları jüri üyesi olarak katılıyor.

 

Türkiye’den Zeki Açıköz, Mehmet Gök, Mehmet Soykan, Eyüp Kemal Sevinç, Fikret Özdemir, Vedat Başaran’ın yanı sıra ve yurt dışından Dünya Şefler Birliği’nden (WACS) Thomas Haller, Uve Micheil, Iztok Legal, Karl Heinz Haase’nin de yer aldığı jürinin başkanlığını WACS Afrika Başkanı Thomas Andreas Gugler yapıyor.

 

3 Nisan Cuma günü başlayan yarışmalar 5 Nisan Pazar günü akşamı verilecek Gala Yemeği ve ödül töreni ile son bulacak.

 

BOLU MUTFAĞIN DA KALBİ OLACAK…

 

Bolu’nun Osmanlı Saray Mutfağına aşçı yetiştirdiğini ve Bolulu aşçıların dünyaca ünlü olduğunu hatırlatan Bolu Belediyesi Başkanı Alaaddin Yılmaz, Mutfak Günleri’nin açılışında yaptığı konuşmada “Doğal güzellikleri ile meşhur Bolumuzu “Tabiatın Kalbi” olarak tescilledik. Buna kardeş olarak geliştirilen Mutfağın Kalbi Bolu projesi ile ilgili önemli adımlar attık. Bu çalışmalar Bolu’yu aynı zamanda ‘Mutfağın Kalbi’ de yapıyor ve inşallah bunu da tescilleteceğiz” dedi.

 

Geçen yıllarda yerel düzeyde yapılan Bolu Mutfak Günleri’nin bu yıl uluslararası düzeye taşındığını vurgulayan Alaaddin Yılmaz, “Bolu’yu önce Türkiye’ye sonra da tüm dünyada tanıtmamız lazım. Bu etkinliklerimizi de bu amaçla yapıyoruz. Başbakanımız Sayın Davutoğlu Aralık ayında Bolu’nun Kültür Turizm ve Gelişim Bölgesi ilan edileceği açıkladı. Turizmde öncelikli il olmak turizm yatırımcıları açısından da Bolumuzu avantajlı konuma getirecektir. Konu Bakanlar Kurulu’nun gündeminde. En kısa sürede çıkmasını bekliyoruz. Bu işlem tamamlanınca Bolu’ya yapılacak turizm yatırımları artık 5’inci bölge teşvik unsurlarından yararlanabilecek. Yakın gelecekte biz Bolu’yu marka kent haline çevireceğiz.” diye konuştu.

 

  1. Uluslararası Bolu Mutfak Günleri’nin genç aşçılar ve aşçı adayları için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Mutfak Akademisi Kurucu Şefi Kemal Sevinç de konuşmasında şunları söyledi:

 

“Ben de Boluluyum ve şunu söylemek istiyorum ki bugün burada düzenlenen yarışmada genç arkadaşlarımıza çok güzel kariyer fırsatları çıkıyor. Genç arkadaşlarımız burada dünyanın dört bir yanından gelen ünlü aşçılarla tanışma fırsatı bulacak ve belki bu sayede ilerleyen yıllarda onlarla çalışma imkânına kavuşabilecekler. Bu etkinlik hem onlar için hem de Bolumuz için büyük bir fırsat. Bu etkinlik uluslararası bir etkinlik ve uluslararası platformda Bolu’ya çok büyük katkıları olacaktır.”


Yazan - 5 Nisan 2015. Kategori GIDA, ETKİNLİKLER, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x