Uluslararası Gıda Mikrobiyoloji Kongresi İlk Kez Ülkemizde


Uluslararası Gıda Mikrobiyoloji Kongresi İlk Defa Türkiye’de Düzenleniyor

Gıda Mikrobiyolojisi alanında uluslararası düzeyde gerçekleştirilecek olan 23. FoodMicro2012 Kongresi İstanbul’da düzenlenecektir. İki yılda bir organize edilen ve geçen yıl Danimarka’da yapılan Kongre, Türkiye’nin ev sahipliğinde 3-7 Eylül 2012 tarihinde İstanbul’da düzenleniyor.

İstanbul-02.01.2012 Gıda Mikrobiyolojisi alanında dünyanın en seçkin toplantılarından birisi olarak kabul edilen kongreye uluslararası düzeyde tanınmış çok sayıda bilim insanı, akademisyen, kamu ve özel sektör temsilcileri katılacaktır. Kongre, bilimsel açıdan olduğu kadar sosyal açıdan da son derece zengin içeriğe sahip olup çeşitli etkinliklerle farklı ülkelerden gelen katılımcıları Türk bilim insanları ile buluşturmayı hedeflemektedir. Foodmicro2012  Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Dilek Heperkan,  kongrede işlenecek temel konuların başında “gıdada meydana gelen bozulmaların önlenmesi” konusunun yer aldığını, böylece bir yandan ekonomik kayıplar azaltılırken diğer yandan dünyanın bazı bölgelerinde hüküm sürmekte olan açlık problemine de katkı sağlanabileceğini bildirmiştir. Tüketici güvenliğinin sağlanması, nanoteknoloji, gıda güvenliğinin iyileştirilmesinde alternatif  yaklaşımlar  ve  gıda biyoteknolojisi konularına ilave olarak “dünya ticaretinde rol oynayan kuru meyve ve gıdaların mikrobiyal kalite ve güvenliği konuları da dünya çapında uzmanlar tarafından ele alınarak incelenecek, uzman konuşmacılar ile birebir görüşme ortamı sağlanacaktır. Kongrenin ülkemize, uluslararası bilime, dünya ticaret ve ekonomisine önemli katkı sağlaması beklenmektedir.

Gıda Mikrobiyolojisi Nedir?

Gıda mikrobiyolojisi, gıda ve hammaddelerini yaşam alanı olarak seçen mikroorganizmaların tipi, sayısı ve davranışlarıyla ilgilenir. Yiyecek ve içeceklerdeki mikroorganizmalar, meydana getirdiği değişiklikler, birbirleriyle ilişkileri, gelişme koşullarının incelenmesi de Gıda Mikrobiyolojisi bilim dalının ilgi alanı içerisindedir. Mikroorganizmalardan yeni gıda ürünlerinin üretilmesi ve böylece gıdalarda yeni tat, koku ve yapı oluşumunun sağlanması; gıdalar ile vücudumuza taşınan mikroorganizmaların sağlık üzerindeki etkileri gibi konular da gıda mikrobiyolojisi kapsamında incelenir. Gıdaların soğukta muhafazası, dondurulması, kurutulması, pişirme, haşlama, asitlendirme, fermantasyon, ambalajlama, ışınlama, nanoteknoloji gibi pek çok prosesin mikroorganizmalara etkisi, istenmeyen mikroorganizma bulaşmasının ve gelişmesinin önlenmesi ile ilgili önleyici sistemlerin uygulanmasına ait bilgiler de gıda mikrobiyolojisi içerisinde yer alır. Kısacası gıda mikrobiyolojisi, daha güvenli ve kaliteli gıda üretiminin gerçekleştirilmesi için gerekli bilgileri içerir.

Kongrenin HEDEF KİTLESİ

Gıda Mikrobiyolojisi alanında dünyanın en seçkin toplantılarından birisi olarak kabul edilen kongreye  uluslararası düzeyde tanınmış çok sayıda bilim insanı, akademisyen, kamu ve özel sektör temsilcileri katılacaktır.Eylül 2012’ de İstanbul’da düzenlenecek olan FoodMicro Kongresine gıda alanında çalışan mühendisler, mikrobiyologlar, veteriner hekimler, gıda üretimi ve araştırması yapan şirketler, gıda ile ilgili diğer sektörtemsilcileri; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı temsilcileri; araştırmacılar, yerel yönetim temsilcileri, gıda analiz laboratuvarları ve gıda ekipmanları üreten firma temsilcileri davetlidir. 23. Uluslararası ICFMH Sempozyumu –  Gıda Mikrobiyolojisi 2012 Kongresi’ne yaklaşık 800 katılımcının ziyaret etmesini öngörülmektedir.

 


6 Şubat 2012. 16:03
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x