Uluslararası Katılımlı 20. Ulusal Parazitoloji Kongresine Katıldık


 

25-29 Eylül tarihlerinde Eskişehir’de Osmangazi Üniversitesi ile Türkiye Parazitoloji Derneği işbirliğinde düzenlenen Kongreye; Parazitoloji Derneği ve TMC Parazitoloji Grubu daveti üzerine Oda Başkanımız H. Gökhan ÖZDEMİR ve Genel Sekreter Dr. Ebru TONG tarafından katılım sağlandı.

Ana teması “Vektörler ve Vektörler ile Bulaşan Hastalıklar” olan Kongrenin üçüncü gününde “KaninLeishmaniasis Ulusal Rehberin Tanıtımı” başlıklı oturumda Başkan ÖZDEMİR; “Tek Tıp Tek Sağlık Açısından Hayvanları Koruma Kanunu” konulu sunumu gerçekleştirirken aynı oturumda Dr. Ebru TONG da; “Halk Sağlığı Açısından Geçici Hayvan Bakımevleri” konusunda sunum yaptı. Oturum Başkanlığını Ege Ü. Tıp Fakültesi Parazitoloji AD. Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Seray TÖZ’ ün yaptığı Oturumun diğer konuşmacısı Uludağ Ü. Veteriner Fakültesi Dahiliye AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebru YALÇIN oldu. Oturumda Odamızın da içinde bulunduğu Leishmaniasis Çalışma Grubunun hazırladığı rehber tanıtılırken, sahipsiz hayvanlar ve halk sağlığı açısından yasal düzenlemeler ile kurumların işleyişi üzerine konuşmalar yapıldı.

Aynı gün TMC Parazitoloji Çalışma Grubu tarafından düzenlenen “Türkiye’de Kistik Ekinokokkoz Sorunu ve Çözüm Yolları” başlıklı oturumda da konuşma yapan Başkan ÖZDEMİR, bu oturumda da “Veteriner Halk Sağlığı Açısından Çözüm Yolları” üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

Tek Tıp Tek Sağlık için multidisipliner çalışmanın önemi üzerinde hem fikir olan katılımcıların da sahipsiz hayvanlara ilişkin yasal düzenlemeler hakkında bilgilendiği ve çözüm önerilerinin tartışıldığı bir ortamda geçen kongrede, İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak yaptığımız çalışmalar hakkında da bilgiler verildi.

Leishmaniasis Çalışma Grubunun oluşturulmasında, mesleki işbirliğinin şekillenmesinde ve Kongrenin başarı ile tamamlanmasında emeği geçen Türkiye Parazitoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Yusuf ÖZBEL ve Ege Ü. Tıp F. Parazitoloji AD. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seray TÖZ’e teşekkür ediyoruz.

 

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu

 


Yazan - 9 Ekim 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x