Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali başlıyor..


unnamed (3)

 

 

 

21-26 Nisan’da yapılıyor.UNESCO’nun ‘İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer alıyor.

 

14 ülkeden 521 kişi, halk dansı gösterileri yapacak.

 

.

Festivalin onur konuğu ülkesi Kazakistan.Sıla, Demet Akalın Mustafa Ceceli ve Model Grubu,Cumhuriyet Meydanında halk konseri verecek..12 büyükelçilik  festivale katılıyor.

 

Halim UTLU

 

UNESCO’nun ‘İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde bulunan 475. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali hazırlık çalışmalarının tamamlandığı bildiriliyor. Festival, bu yıl 21 Nisan 2015’de başlayıp, 26 Nisan saçım töreni finali ile sona eriyor.

 

Manisa’nın büyükşehir olmasıyla birlikte, 475. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali bu yıl, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Yunusemre ve Şehzadeler Belediyesi ile  Mesir Derneği’nin katkılarıyla hazırlandı.

 

Festivalin onur konuğu ülkesi Kazakistan

 

4 kuruluşun katkılarıyla organize edilen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nin hazırlık çalışmalarının tamamlandığı, festival komisyonu program tespit çalışmalarının da  sona erdiği belirtildi.

 

Festivalin onur konuğu ülkesi Kazakistan olurken, Festivalde,21-26 Nisan tarihleri arasında tiyatro gösterileri, sergiler, fuar açılışları, halk dansları, spor etkinlikleri yer alıyor.Ünlü sanatçılar Demet Akalın, Sıla, Mustafa Ceceli ve Model Grubu, Cumhuriyet meydanında halk konseri verecek..

unnamed (1)

12 büyükelçilik festivale katılıyor

DİĞER HABERLER
Türkiye’deki Suriyeli kumalar

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün düzenlenen toplantıda,475.’si düzenlenen Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali kapsamında, çok sayıda yabancı konuğun Manisa’ya geleceğini söyledi.Ergün, “Öncelikle 12 tane büyükelçilik katılıyor.ABD, Arnavutluk, Filistin, Hırvatistan, Kazakistan, Kosova, KKTC, Makedonya, Küba, Yunanistan, İtalya ve Endonezya büyükelçilikleri nezdinde, bu sene festivale katılımda bulunacaklar. Bildiğiniz üzere 7 tane kardeş şehrimiz var. Onlarda bu sene festivalimize katılım gösterecekler” dedi.

 

14 ülkeden 521 kişi, halk dansı gösterileri yapacak

 

Festival kapsamında birçok ülke dans gruplarının gösteri sunacağını ifade eden Ergün, “5 gün boyunca yabancı ülkelerden gelen 14 halk dansları ekipleri ve Manisa Büyükşehir Belediyesi halk dansları ekibi festivalde olacak. Azerbaycan, Karadağ, Romanya, Bulgaristan, KKTC,Kazakistan, Endonezya, Ukrayna, Sırbistan, Arnavutluk, Makedonya, Gürcistan, Hırvatistan, Bosna Hersek, bir de Büyükşehir Belediyesi’nin halk dansları topluluğu olacak. Toplam 521 kişi halk dansı yapacak. Hem ülkemizin, hem de Manisa’nın tanıtılması için önemli bir festival olacak.Amacımız Manisa’yı daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek” dedi.

 

Çelik,Türkiye ve dünyadaki herkesi festivale davet etti

 

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik de,tüm Türkiye’yi ve dünyadaki herkesi festivale davet etti.Çelik, “475 yıl boyunca Sultan Camii’nin kubbelerinden insanlara şifa kaynağı olan bu ilaç, halka saçılmıştır. Bu da bizim ecdadımızın insanlara verdiği değerin göstergesidir.Çünkü mesir bizim ortak değerimiz” şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER
Kiralık tavuk uygulaması yayılıyor

 

Hazırlıklar tamam

 

Festival, bu yıl 21 Nisan 2015’de başlayıp 26 Nisan’da saçım töreni finali ile sona erecek. Festivalin yurt dışında tanıtımı için, bu yıl da 500’ün üzerinde yabancı konuk ağırlanacak.

 

Edinilen bilgilere göre,saçılacak mesir macununun yapımının tamamlandığı, özüne, geleneğine sadık şekilde, imalathanedeki bayanların elinden, hem tüketicilere ulaşan, hem de saçım mesiri hazırlıkları tamamlandı.

 

Mesir Derneği Başkanı Ufuk Tanık,2006’da 3 ton ile başlayan Mesir Macununun, Manisa’nın büyükşehir belediyesi olmasıyla birlikte, 6 ton hedefine çıkarıldığını, 26 Nisan’da, 6 ton şifalı Mesir Macununun, 40-50 bin kişiye saçımını yapacaklarını ifade etti.

 

6 ton mesir macunu saçılacak

 

Hafsa Sultan’ın Merkez Efendi’ye berat vermesinin temsili töreni ve 41 çeşit baharatla hazırlanan şifalı Mesir Macununun saçımı, 26 Nisan’da Sultan Camisinde yapılacak. Hazırlanan 6 ton şifalı macun,Caminin kubbe ve minareleri ile yakınında olan ve yola bakan evlerin balkonlarından halka saçılacak.

 

Bu sene Hafsa Sultan ve Merkez Efendi’yi,Büyükşehir Belediyesi tiyatro sanatçılarının canlandıracağı belirtiliyor. 2014’te Sultan Cami Kubbe ve Şerefeleri ile çevredeki evlerin balkon ve çatılarından, 33 ayrı noktadan 5 ton mesir macunu  saçımı yapılmıştı.

 


17 Nisan 2015. 11:33
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x