Uluslararası Yaban Hayatı Veteriner Hekimliği Çalıştayı


news-57586411d7eb1403c649Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East University Nicosia Cyprus)  Veteriner Fakültesinin ev sahipliğinde, Uluslararası Yaban Hayatı Veteriner Hekimliği Çalıştayı (International Wildlife Veterinary Workshop) başlıklı bir etkinlik gerçekleşti.
Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East University Nicosia Cyprus)  Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği, Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti ve Kuzey Kıbrıs Kuşları ve Doğayı Koruma Derneğinin değerli katkıları ile gerçekleştirilen çalıştayda su kaplumbağaları konusunda uzman iki İtalyan ve yırtıcı yabani kuşlar konusunda uzman dört İngiliz bilim insanı eğitmen olarak görev aldı.
Türkiye’den ve Kuzey Kıbrıs’tan yoğun bir katılımın beklendiği çalıştayda yabani yırtıcı kuşlarda yaralanmalar, yabani yırtıcı kuşlarla ilgili yasal gereksinimler, etik ve hayvan refahı, adli yaklaşımlar, yabani yırtıcı kuşlarda ilk yardım, sık görülen rahatsızlıklar ve bunların sağaltımı, yabani yırtıcı kuşlarda anestezi ve rehabilitasyon; Akdeniz’deki deniz kaplumbağalarının biyolojisi, ilk yardım ve müdahale prosedürleri, deniz kaplumbağalarının anatomi ve fizyolojisi, ve deniz kaplumbağalarında diagnostik görüntüleme teknikleri gibi konular ele alındı.
1259-550x310-1382714981Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East Universty Nicosia Cyprus) Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Memduh Esendal,Uluslararası Yaban Hayatı Veteriner Hekimliği Çalıştayı için orada bulunduklarını, veteriner hekimlik eğitiminde,lisans eğitimi düzeyinde göz ardı edilen yaban hayvanlarının hekimliği ile ilgili bir çalıştay düzenleiklerini vurguladı.
İtalya ve İngiltereden gelen konuşmacılar olduğunu 2 İtalyan konuğun su kaplumbağalarını 4 İngiliz konuğun ise yaban kuşları üzerinde uzmanlaşmış dünya çapında isim yapmış bilim insanları olduğunu belirtirten Prof. Dr. Esendal, çaıştayda konferanslar ve labaratuarlarda uygulamalı eğitim yapıldığını sözlerine ekledi.
Prof. Dr. Ömer Memduh Esendal,bu çalıştayı ilk yıl düzenlenip   önümüzdeki yıllarda genişleyen bir perspektifte bir içerikle devam edeceğini ifade ederken bu çalıştayın KKTC’deki veteriner hekimliklerine ve yaban hayatına yönelik hayvan bakımına katkı sağlayacağına inandığını söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

Diğer Haberler:
Tesislerde 20 günlük tavuk kaldı
27 Ekim 2013. 16:14
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x