Un sektöründen Canan Karatay’a büyük tepki


prof-dr-karataydan-2

 

 

 

Akademik tartışmaların kıskacında kalan un sektörü çareyi Ar-Ge ve tanıtımda arayacak. Dünyaca ünlü profesörleri Türkiye’ye getiren sektör, unun sağlıklı olduğuna vurgu yapıp, ortak Ar-Ge merkezi kuracak.

 

 

Sabah’tan Metin Can’ın haberine göre son iki yıldır dünyanın en büyük üreticisi konumuna yükselen Türkiye un sanayicileri, yeni dönemde Ar-Ge ve tanıtıma odaklanma kararı aldı. Başta beslenme uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay olmak üzere bazı akademisyenlerin ‘undan uzak durun’ çağrılarına karşı birleşen sektör, dünyaca ünlü yabancı profesörlerle proje bazlı çalışmalar başlattı. Unun binlerce yıldır sağlık kaynağı olduğunu iddia eden sanayiciler yakın zamanda ortak bir Ar-Ge merkezini de hayata geçirecek.

 

ANTALYA’DA BULUŞTULAR

 

Türkiye’nin önde gelen un sanayicileri bu hedef kapsamında geçen hafta dev bir buluşmaya imza attı. ABD’den Rusya’ya kadar birçok global oyuncunun da katıldığı TUSAF 11. Uluslararası Kongre ve Sergisi ‘Buğday ve Sağlık’ konseptinde Antalya’da gerçekleşti. Organizasyonda sektörün yeni yol haritası çizildi.

 

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

 

Karalama kampanyaları nedeniyle bıçağın kemiğe dayandığını söyleyen Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Erhan Özmen “Maalesef bazıları ekmek düşmanlığını ekmek kapısı yapıp TV programlarında gündem oluşturmaya devam ediyorlar. TUSAF olarak ekmek karalama politikalarına karşı ciddi bir karşı atak başlatıyoruz. Bu alanda dünyanın en iyi akademisyenlerinden oluşan bir kadro Antalya’da buluştu. Unun faydalarını ve un gerçeğini bilimsel verilerle ortaya koyacağız. Bu süreçte mesleki eğitime de ayrı önem veriyoruz. Gaziantep Üniversitesi, Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek okulu “Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi “programında gençlerimiz eğitim alıyor. Bu konuda, un sanayicilerimizden ve sektör paydaşlarımızdan ricamız bu programlara ve yetişen öğrencilere ilgilerini ve desteklerini sürdürmeleri” dedi

 

100 ÜLKEYE İHRACAT

 

Un sanayisinde son 6 yıldır ön plana çıkan Türkiye, küresel gelişmeleri ve iç piyasadaki istikrarı fırsata çevirerek dünya un ticaretinin zirvesine yerleşti. Yıllık 10 milyon tonluk küresel pazarın 2.2 milyon tonunu tek başına üretmeyi başaran Türk firmaları 100’ü aşkın ülkeye de ihracat gerçekleştiriyor.

 

 

 

 

 


Yazan - 17 Mart 2015. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x