Üniversitede tavukların yumurtlama performansları ölçülüyor


universitede_tavuklarin_yumurtlama_performanslari_olculuyor

 

 

 

Faruk ÇUHADAROĞLU/KAYSERİ
KAYSERİ’de Erciyes Üniversitesi’nin Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi Çiftliğinde Tarım BakanlığıTavukçuluk Enstitüsü tarafından geliştirilen bir proje kapsamında yerli ve yabancı tavukların verim performansları karşılaştırılıyor. Proje sayesinde yerli ırk tavukların üreticilere benimsetmek ve dışa bağımlılığı azaltmak amaçlanıyor.

 

 

Erciyes Üniversitesi’nin (ERÜ) Kocasinan ilçesinde bulunan Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi Çiftliği’nde,Tarım Bakanlığı’na bağlı Ankara Tavukçuluk Enstitüsü tarafından geliştirilen bir proje kapsamında yerli veyabancı beyaz yumurtacı hibritlerin verim performanslarının ar-ge kümes şartlarında karşılaştırılması yapılıyor. ERÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Konca, statik bir öneme sahip projeyi test ettiklerini belirterek, yerli ve yabancı tavuklarının kıyaslamasını gerçekleştirdiklerini söylüyor. Konca, yurtdışından her yıl 750 bin adet ebeveyn tavuk ithal edildiğini belirterek kriz dönemi ve kuş gribi gibi vakalarda bunun önüne geçmekiçin çalıştıklarını söylüyor. Prof. Dr. Yusuf Konca, ”Bu proje Ağustos 2014‘te başladı. Şu ana kadar gelinen noktada yumurta verimi, yem tüketimi verimi, hayvanların yaşama gücü test edildi. Yapılan testlerde yerli ırk,yabancı ırka göre gurur verici sonuçlar ortaya koydu. ” diyor.

 

Dünyadaki kuş gribi vakalarına dikkat çeken Prof. Dr. Konca, yurt dışında bu problemlere dayalı sıkıntılardan dolayı Türkiye’deki tavukçuluk sanayisinde bu sistemin kullanılmaya başlandığını belirtiyor.

Meydan

 

 


Yazan - 24 Temmuz 2015. Kategori MANŞET, KÜMES HAYVANCILIĞI, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x