Üretici İçin Toprak Analizi Önemli


unnamed

 

Ezgi Yıldız – Fazıl Ahmet Ulus

 

İZMİR (Ege Ajans) – Ege Üniversite Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğrencileri; SubhiyeÇönoğlu, Tülay Kaynak, Nevin Demirbaş, Duygu Tosun “Çiftçilerin Toprak Analizi Desteğinden Yaralanma Eğilimleri: İzmir İli Örneği” konulu bir araştırma yaptı.

 

 

E.Ü Öğrencileri bilinçli ve dengeli bir gübrelemede toprak analizlerinin önemine vurgu yapmak amacıyla Ödemiş ve Bayındır’da araştırmalarını yürüttü. Araştırmada üreticilerin büyük bir çoğunluğunu, toprak analizi yaptırmaksızın gübreleme yaptığını ortaya koyan öğrenciler, gübreleme programlarını uygun bir şekilde hazırlanılması gerektiğine dikkat çekti.  2016 Mayıs ayında kaldırılan toprak analizi desteğinden çifçilerin yararlanması eğilimlerinin belirlenmesi için hazırlanan  araştırma sonuçlarına göre; çiftçilerin yüzde 73.73’ü toprak analizi faydalarını bilmesine rağmen toprak analizi desteğinden yararlanma oranı yüzde 35.6, destek almaksızın analiz yaptıran çiftçilerin oranı ise yüzde 27.6 olarak belirlendi.

 

DOĞRU GÜBRE KULLANIMI ÖNEMLİ

 

Toprak analizi yaptıran çiftçilerin; doğru gübre kullanmak, ürün verimini arttırmak,  toprak özelliklerini tanımak ve korumak amacıyla analizi yaptırdıkları ortaya çıktı. Çiftçiler ise yüzde 77.59’u analiz sonrasında yapılan doğru gübreleme ile verimde artış olduğunu ifade etti.

 

          ZİRAAT MÜHENDİSLERİ SORUMLULUK ALMALI

 

Gübre satışında ziraat mühendislerinin görev ve sorumluluk almasını sağlayıcı düzenlemelerinin olmaması, çiftçiye ihtiyacı olan gübrenin önerilmesinde sorunlar yaşanmasına sebep olduğu ve toprak analiz desteğinin kaldırılması ile bu sorunların büyüdüğü vurgulandı.

 

Öğrencilerin yaptığı araştırma sonucu;  üreticinin bilinç düzeyi göz önüne alındığında desteklemenin kaldırılması yerine, toprak analizinin zorunlu hale getirilmesi teknik ve ekonomik sonuçlar açısından çok daha yararlı olacağı ortaya koyuldu. (EY/FAU – OK)


27 Aralık 2016. 10:48
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x