Üretici “Okul Sütü” fiyatına tepkili


Türkiye Tarımsal Süt Üreticileri Merkezi Birliği Genel Başkanı Ali Koyuncu, Okul Sütü Projesi’nin iptaline destek verirken ihale fiyatlarını ise eleştirdi.
Türkiye Tarımsal Süt Üreticileri Merkezi Birliği Genel Başkanı Ali Koyuncu, Okul Sütü Projesi’nin iptaline destek verdi. İhalede oluşan fiyatlara dikkat çeken ve sanayicilere yüklenen Koyuncu, “Şu an üreticilerin talepleri karşılanmıyor. Acilen süt konseyinin toplanmasını istiyoruz. Süt konseyi toplanmazsa, toplandığında üretici lehine kararlar alınmazsa, alınan karar ve sözleşmelere uyulmazsa biz süt konseyinden üreticiler olarak çekilmeyi düşünüyoruz.” dedi.
 Zaman gazetesinde yer alan habere göre, ‘Okul Sütü Projesi’nin Türkiye için çok önemli olduğunu söyleyen Koyuncu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu projenin çok yönlü boyutları vardı. Okul Sütü Projesi üreticilerde ve tüketicilerde bayram havası estirmesine rağmen maalesef bazı sanayiciler bu bayram havasını karabuluta dönüştürdü. Şu anda üreticinin üzerinde karabulutlar dolaşıyor.” ifadelerini kullandı.
Halihazırda 80 kuruş olan süt fiyatının projenin hayata geçirilmesiyle birlikte düşeceğine işaret eden Koyuncu, “Üretici nezdinde süt fiyatları düşürülmeye çalışılıyor. 80 kuruş olan süt fiyatı 70 kuruşa, 71 kuruşlara bazı bölgelerde 60 kuruşa çekiliyor. Sütler bırakılıyor, üreticimizin sütleri alınmıyor. Biz bu umutla bayram ettiğiniz bir projeyi kendi lehlerine dönüştürmeye çalışan sanayici arkadaşlarımıza el insaf diyoruz.” siteminde bulundu.
Ocak ayında süt konseyinde sözleşme yaptıklarını aktaran Koyuncu, “Bu konseyde hükümet, devlet, üretici, sanayici vardı. Süt fiyatlarının 80 kuruş olacağı ocak ayında yapılan sözleşmede haziran sonuna kadar böyle devam edeceği imzalanmıştı. Biz Okul Sütü Projesi hayata geçirilecek diye onlardan bir fark istemiyoruz ama neden süt fiyatlarını değiştiriyorsunuz, ne oldu bu ülkede? Sanayicilere 90 milyon TL destek veriliyor onun akabinde geçen sene 70 milyon TL süt tozu desteği verildi. Kendi vicdanlarıyla üreticiye kara bulutları çöktürdüler.” şeklinde konuştu.
Okul Sütü Programı dâhilinde 7,2 milyon öğrenciye her gün süt dağıtılacak.
Bunun için çıkılan ihalede Dimes Gıda, Ege Bölgesi için birim fiyatı 50 kuruştan 19 milyon 256 bin kutu, 200 mililitre süt için 9 milyon 628 bin lira; Ak Gıda -Tat -Danone Tikveşli-Sütaş -Yörükler Dış Ticaret ortaklığı ise Marmara Bölgesi için birim fiyatı 48 kuruştan 45 milyon 508 bin 400 kutu, 200 mililitrelik süt için 21 milyon 844 bin 32 lira önermişti. Yavuz Blok Bims-Gülsan Gıda-Bakraç Süt ve Süt Ürünleri grubundan oluşan ortak girişim ise İç Anadolu Bölgesi için birim fiyatı 52 kuruştan 26 milyon 130 bin 275 kutu, 200 mililitre süt için 13 milyon 587 bin 743 lira teklif etmişti.
Ancak Akdeniz, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri’nde okullarda süt dağıtımına talip çıkmayınca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ihalenin tamamını iptal etti.

14 Nisan 2012. 13:39
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x