Üretici süt tozu ile terbiye edilmeye çalışılıyor


Bağımsız Süt Platformu, süt fiyatı tartışmaları sürerken, süt tozu teşvikinin tekrar gündeme geldiğini belirterek, çiğ süt maliyeti değişmeyen üreticinin süt tozu ile terbiye edilmeye çalışıldığını, üreticinin bunu kabul etmeyeceğini vurguladı

Bağımsız Süt Platformu, süt fiyatı tartışmaları sürerken, süt tozu teşvikinin tekrar gündeme geldiğini belirterek, çiğ süt maliyeti değişmeyen üreticinin süt tozu ile terbiye edilmeye çalışıldığını, üreticinin bunu kabul etmeyeceğini vurguladı.
Bağımsız Süt Platformu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye`de ilk defa süt üreticisi hakkını ararken, Türkiye’nin gündeminin süt eylemi ile çalkalandığı ifade edildi. Açıklamada, tartışılan süt fiyatı krizinde bir başka konunun ise süt tozu teşvikinin tekrar gündeme gelmesi olduğu kaydedilerek, bu konunun yanlış lanse edildiği vurgulandı. Açıklamada şöyle denildi:
“Süt tozu ile fiyatlar dengede tutulabilir belki ama bu sütün maliyetini değiştirmez. Bu yanlış bir uygulama. Süt tozu teşviki ile her dönem 20-30 milyon TL büyük sanayicilere hediye edilmiş olacak. Peki yerel mandıralar ne yapacak. Piyasaya sürülen süt tozu tüketiciye ne olarak geri dönecek. Çiğ süt maliyeti değişmeyen üretici süt tozu ile terbiye edilmeye çalışılıyor. Üretici bunu kabul etmeyecek.”

HEDEF 85 KURUŞ

Balıkesir Bölgesinin tam bir güç birliği ortaya koyduğu belirtilen açıklamada, “Yurdun çeşitli bölgelerinden de eyleme destek veriliyor. Süt eylemi yayılarak devam ediyor. Köy-Koop ise süt vermeye devam ederek eylemi baltalıyor” denildi.
Dün Çanakkale`de yapılan toplantıda sütün 72.5 kuruşa satıldığı haberlerinin geldiği belirtilen açıklamada, bunun eylemi etkilemeyeceği, hedefin 85 kuruş olduğu vurgulandı.

DİĞER HABERLER
İzmir’de 50 Gıda Kontrol Görevlisi Daha Eğitimini Tamamladı

Açıklamada, “Çanakkale bölgesinde ki bazı kooperatiflerin Köy-Koop Birliğinden ayrılarak süt birliklerine üye olacağı haberleri geliyor. Biga ise karışık durumda, Köy-Koop üyesi köyler sütü verirken, Süt Birliğine üye köyler sütü vermiyor” ifadesi yer aldı


12 Eylül 2010. 11:47
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x