Urla Ot Festivali gelenekleri korumaya devam ediyor.


f15-copy

 

Haydi, sepetlerinizi, bez torbalarınızı kapın, çoluk çocuk, ailecek Urla’ya ot toplamaya gelin.

Bu yıl 4. kez düzenlenecek Urla Ot Festivali’nin tanıtım toplantısı İskele’deki Batiz’in kahvesinde düzenlenen bir kahvaltıyla basına duyuruldu. Eski takvime göre Mart 9, günümüzde ise 23-24 Mart tarihlerine denk gelen Urla’nın geleneksel bahar şenliği bu yıl, Urla, İskele ve Özbek’teki etkinliklerle kutlanacak.

 

Geleneksel beslenmeyi, iyi, temiz ve adil gıdayı öne çıkaran ‘Doğal Sofra’ Slow Food Urla oluşumu, bu sene Urla belediyesi’nin de katkılarıyla, ot festivalini daha geniş bir katılımcı kitlesiyle kutlamayı planlıyor.

 

Urla Slow Food Gönülüleri Başkanı Bilge Bengisu Öğünlü, Ot toplarken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar, hangi ottan hangi çeşit yemeklerin yapılabileceği gibi bilgilerin de verileceği etkinlikler sayesinde, doğanın bize sunduğu zenginliğe sahip çıkmak adına farkındalık uyandırmak istediklerini dile getirdi. Gıdamızın ve kültürümüzün kimselere teslim edilemeyecek kadar önemli olduğunu vurgulayan Bilge Hanım, “sepetlerinizi, bez torbalarınızı kapın, çoluk çocuk, ailecek ot toplamaya gelin” diyerek herkesi festivale davet etti.

 

imagesCA44D3E7 Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu’nun da katıldığı kahvaltıda, Karaosmanoğlu, “Buradaki amacımız yöremizde yetişen otları bilinçli bir şekilde toplamasını öğretmek ve bu geleneği yaşatarak, gelecek nesillere aktarmaktır.

Diğer Haberler:
Yaş Meyve Sebze Sektörü Ortaca’da Buluştu

 

Otların neslinin tükenmemesi için neler yapılabileceğini halkımızla paylaşarak bu bilinci geliştirmeyi arzu ediyoruz” diyerek bu etkinliğin önemini vurguladı.

 

 

 

Geleneksel Urla “Mart Dokuzu” Ot Festivali kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikler ise şöyle.

23 Mart Cumartesi günü

  11:00 Urla – İskele Urit Restoran yanında buluşma ve urla gezisi.

  14:30 Geleneksel gıda, bio çeşitlilik ve yöresel otlarımız konulu panel. (Eski tamirhane Binası’nda)

  15:30 Film gösterimi

  24 Mart Pazar günü

  10:00 Urla Belediyesi önünde buluşma ve otobüsler ile ot toplama alanına gidiş.

  13:00 Özbey Köy Pazarı’nı ziyaret.

  14:30 Urla merkez tamirhane binası film gösterimi.

Kaynak: Pencere Haber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yazan - 17 Mart 2013. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı