Uruguay’dan 6 bin süt danası Derince limanında


Ülkemizdeki et fiyatı artışlarını önlemek amacıyla hükümetin izniyle değişik ülkelerden büyükbaş canlı hayvan ithalatı yapılmaya devam ediyor. Neredeyse her hafta Derince Limanı’na canlı hayvan getiriliyor.

Anguslardan sonra bu kez de Uruguay’dan süt danaları geldi. 6 bin süt danası  Derince Limanı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı. Kayarlar Et Firması tarafından getirildiği öğrenilen danalar, kamyonlara yüklendi ve ülkeye dağıtıldı.

Kayarlar Et Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Kayar,”Merkezimiz Sakarya’da. Ülkemizin son yıllarda turizm sektöründe yaptığı atılımla beraber, turistik tesislerin kaliteli et talebine anında cevap vermek amacıyla son olarak Akdeniz Bölge Müdürlüğü’nü açtık. Uruguay’dan daha önce de bir sevkiyat yapmıştık. Bu kez de 6 bin dana ithal ettik. Adapazarı, İstanbul, Konya, Amasya, Kayseri, Nevşehir gibi bölgelerimize sevkiyatlarını gerçekleştiriyoruz. Bu danalar yaklaşık 220-230 kilo ağırlığında. Kilo fiyatları da 8. 5 TL” dedi.

4 bin angus daha geldi

Derince Limanı’na Uruguay’dan 4 bin Angus daha geldi.
 
Et fiyatlarının ucuzlamasını sağlamak amacıyla canlı hayvan ithalatının serbest bırakılmasının ardından, Anguslar`ın üssü haline gelen Derince Limanı´ndaki sevkiyat devam ediyor. Son olarak Uruguay´dan getirilen 4 bin 40 adet Angus gemiden indirilerek besicilere gönderilmeye başlandı.
 
URUGUAY`DAN GELDİLER

Derince Limanı´na yanaşan Küba bandıralı gemiyle Uruguay´dan getirilen Angus, Limousin ve Şarole cinsi 4 bin 40 büyükbaş hayvan veteriner kontrolünden sonra besicilere dağıtılmaya başlandı. Derince Limanı´na kamyonlarıyla gelen besicilerin çoğunluğunun İstanbul, Sakarya, Bolu, Düzce, Gaziantep ve Gümüşhane´de çiftlikleri bulunduğu öğrenildi.

DİĞER HABERLER
Gümrüksüz koyun, keçi getirilecek

28 Şubat 2011. 15:02
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x