Ustalar Festivalde Vatandaşa Bedava Tavaciğer Ziyafeti Verdi


Edirne’de düzenlenen 2.Uluslararası Bando ve Tavaciğer Festivali’nde ustalar, vatandaşa bedava ciğer ziyafeti verdi.

 

Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ile Edirne Belediye bandosu festival kapsamında üç  gün Saraçlar Caddesi üzerinde halka konserler verdi.

 

Edirne Valisi Gökhan Sözer, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, ciğer dağıtımına katıldı. Bir ocağın başına geçen Sözer ve Sedefçi elleriyle ciğer pişirdi. Pişirilen ciğeri Vali, aşçı kıyafeti giyen çocuklara, Belediye Belediye Başkanı ise Ak Parti Edirne İl Başkanı Müjdat Kahve’ye yedirdi.

 

Vali Gökhan Sözer, Edirne’nin bir tarih, kültür ve turizm şehri olduğunu söyledi. Vali Sözer, “Edirne Belediyesi, geçen yıl başlattığı bando ve tavaciğer festivalini bu yıl da sürdürüyor. Tavaciğer Edirne’nin sembollerinden ve kültürel varlıklarından bir tanesidir. Onun tanıtılması ve bir turizm unsuru olarak insanların beğenisine sunulması önemli bir ihtiyaçtır. Emeğe geçen herkesi kutluyorum.” dedi.

 

Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ise “Edirne’yi tarihi ve kültürel değerleri yanında festivaller şehri yapmak istiyoruz. Bunun için her yıl 5-6 tane festival yaparak şehrin adını duyurmaya çalışıyoruz. Bando ve ciğer festivali de bunlardan bir tanesidir. İkincisin düzenlediğimiz festivalin geçen yıldan daha fazla ilgi görmesi beni mutlu ve onure etti.” diye konuştu.

Diğer Haberler:
Merakla başladı üretici oldu

 

Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, 6 bando eşliğinde hiçbir yiyeceğin huzura çıkmadığını dile getirerek bununla bir dünya rekoru kırdıklarını kaydetti. Tavaciğer ustalarından Niyazi Yavuz ise bütün ciğerci ustalarının bugünü beklediklerini, burada vatandaşlara bir tondan fazla ciğeri ikram edeceklerini ifade etti.

 

Konuşmaların ardından bir tondan fazla ciğer, belediye görevlileri tarafından sırada bekleyen vatandaşlara ikram edildi. Binlerce vatandaş şehrin geleneksel lezzetlerinden biri olan tavaciğeri ciğerini almak için sıraya geçti. Ciğer festivalinden duyduğu memnuyeti dile getiren vatandaşlar, ücretsiz ciğer yedikleri için mutlu olduklarını söyledi./cha


11 Haziran 2012. 21:29
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x