Uydudan ilk sinyal alındı


 

 

127534

 

Uydudan ilk sinyal alındı

 

Dün gece fırlatılan Türksat 4B uydusundan ilk sinyal, Türkiye saatiyle 09.01’de alındı. Uydu özellikle internet kullanımını hızlandırıp maliyeti düşürecek

 

 

 

Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden dün gece başarılı şekilde fırlatılan Türksat 4B uydusundan ilk sinyalin, Türkiye saatiyle 09.01’de italya’nın Fucino yer istasyonundan alındığı bildirildi.

 

 

 

Türksat Genel Müdürü Ensar Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türksat 4B uydusunun fırlatılmadan 5 dakika 47 saniye sonra atmosferden çıktığını söyledi.

 

Neler getiriyor?

 

İnternet hızlanıyor

 

En önemli etkisi, internet kullanımında farkedilecek. Uydu üzerinden internet kullanımı yaygınlaştıracak ve internet hızı çok daha üst düzeylere çekecek. Aynı zamanda internet maliyetlerin düşürecek ve internet fiyatı ucuzlayacak.

 

Canlı yayınlar

 

Uydunun ka frekans bandında sağlayacağı 792 mHz ek kapasiteyle birlikte televizyonların canlı yayın geçişleri de bu uyduya aktarılacak. Televizyon kanallarının veri haberleşmesi ve canlı yayın geçişlerinin bu uyduya aktarılmasıyla birlikte kapasite artışı olacak ve daha fazla TV kanalına hizmet verilebilecek.

 

3 kıtayı kapsayıcı

 

Türksat 4B uydusunun 50 derece doğu yörüngesinde teslim alınıyor ve 50 derecede işletilecek ilk Türk uydusu olmasının yanı sıra Avrupa, Asya, Afrika, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerini kapsayacak.

 

AA


Yazan - 17 Ekim 2015. Kategori MANŞET, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x