Vampir İsrail Sazanı Balık Neslini Kurutuyor


Uzakdoğu’dan Geldi Adeta Vampir Gibi!

Türkiye’deki iç sularda hızla yayılan “istilacı balık” son olarak Menderes deltasında ve Bafa gölünde görüldü.

Çok hızlı çoğalıyor, yumurtalarını yiyerek diğer balıkları yok ediyor. Yaklaşık 25 yıl önce Trakya’dan geldiği sanılan “İsrail Sazanı”, Türkiye’deki iç sularda hızla yayılıyor. İstilacı balık son olarak Menderes deltasında ve Bafa gölünde görüldü.

Kökeni Uzakdoğu  

Uzakdoğu kökenli bu balık, Avrupa’ya getirildikten sonra, Trakya Meriç nehri üzerinden Türkiye’ye girdi. Uzmanlara göre, 1980’li yıllarda çoğalan balıklar giderek iç sularda hakimiyet kurdu.   “Birçok Gölü İşgal Etmiş Durumda”   Konuya ilişkin bilgi veren Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim üyesi Dr. Fatih Perçin, “Karasius avratus asıl ismi, gümüşi havuz balığı da deniyor. Birçok göl ve göletlerimizi şu anda istila etmiş durumda. Hatta BüyükMmenderesi de istila etmiş durumda” diye konuştu.   İsrail sazanları normal sazanların yumurtalarını döllüyor, yavruları da diğer balık ve yumurtaları yiyor.

Dr. Perçin, “Eğer Bafa gölünde yayılımı devam ederse ki burası acı sudur. Burada bir yayılım yaparsa iş daha ciddi noktalara boyutlara gidecektir” dedi.   “Bölgenin Vampiri Oldu”   Bir balıkçı, bu balıkla ilgili olarak “Bu bölgenin vampiri oldu, yani Menderes havzasını bu balık bitirdi” diyor.

Çare Aranıyor  

Şimdi bu çok kılçıklı ve lezzetsiz işgalciye karşı çare aranıyor.   Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim üyesi Dr. Fatih Perçin, bu konuda şunları söyledi.   “Muhtemelen bir kan doku, biyokimyasal, biyoteknolojik çalışmalara ağırlık vererek İsrail sazanının üremesini önleyecek bir formülasyona gitmemiz gerekiyor.”

 


17 Şubat 2012. 14:35
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x