Van Gölü feribotlarla ekonomiye katkıda bulunacak


484815

 

 

 

 

Bitlis’in Tatvan ilçesinde yapımı devam eden iki feribot, Van Gölü turizmine ve İran ile olan ticarete katkı sunacak.

 

 

Bitlis’in Tatvan ilçesinde yapımı devam eden iki feribot, Van Gölü turizmine ve İran ile olan ticaretin gelişmesine katkıda bulunacak.

 

 

Gemileri inşa eden Nursoy İnşaat Şirketi Şantiye Şefi ve Gemi İnşaatı Mühendisi Hüseyin Akhisar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nisan ayında Van Gölü’ne indirilen birinci feribotun, elektrik, boru ve iç döşeme ile diğer aksamlarının montesinin devam ettiğini söyledi.

 

 
Birinci feribotu 1.5 ay içinde tamamlayarak seyre çıkarmayı planladıklarını ifade eden Akhisar, “Bunlar şimdiye kadar Türkiye’de yapılan en büyük feribot olma özelliğini taşıyor. İkinci feribotu da yıl sonuna kadar denize indirecek pozisyona getirmek istiyoruz. Yıl sonunda 2 feribot çalışmaya hazır hale gelecek” dedi.

 

 
İran ile ekonomik iş birliği anlamında yeni gemilere daha fazla ihtiyaç olacağını dile getiren Akhisar, “İran ile ticaretimiz umulan veya hedeflenen noktaya varırsa, bu iki gemi de yetersiz kalabilir. Bunlar hem ticarete hem de Van Gölü turizmine katkı sunacak. Seyir süresi kısa olan feribotlar ulaşıma da farklı bir alternatif olacak. Gemiler gösterişli ve çok konforlu” dedi.

 

Akhisar, 7 katlı feribotun 136 metre uzunluğa, 24 metre genişliğe sahip olduğunu, 50 vagon ve araç taşıyabilme kapasitesinin bulunduğunu dile getirdi.


Yazan - 11 Ekim 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x