Van’da Brucella Alarm’ı:


Numuneler İstanbul’a gönderildi

Besi hayvanlarında yoğun olarak brucella hastalığının görülmesi üzerine Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Tarım Bakanlığı yetkilileri alarma geçti.

YYÜ Veterinerlik Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Banur Boynukara, Brucella hastalığı oranını çok yüksek olduğunu söyledi. Hastalık üzerine Tarım İl Müdürlüğü’nce oluşturulan ekipler hastalığın görüldüğü bölgelerden numune alarak Tarım Bakanlığı’nın İstanbul’daki Araştırma Enstitüsü’ne gönderdi.

Van ve ilçelerinde özellikle koyunların doğum yaptığı şu günlerde Brucella paniği başladı. Hayvanlarda yoğun olarak yavru atma gören besiciler, hastalığın tespit edilmesi için Van YYÜ Veterinerlik Fakültesi’ne başvurdu. Alınan numunelerin incelenmesi sonrası hastalığın Brucella olduğu ortaya çıktı. Veterinerlik Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Banur Boynukara, incelemeler sonrası ortaya çıkan pozitif sonuçların oranının çok yüksek olduğunu söyledi. Bunun üzerine acil önlem alınması için Van Tarım İl Müdürlüğü’ne yazı yazıldığını belirten Prof.Dr. Boynukara, şöyle dedi:

“Bu yılda brucellaya karşı alınan tedbirler yetersiz kaldı ve başarısız bir yıl oldu. Birçok hayvanda yine brucella görülürken, ölümler yaşandı. Özellikle hastalık görülen bölgelerdeki hayvanlar aşılanmalıdır. Bu dönemde insanlar çok dikkatli olmalı. Çünkü riskli bir dönem. Sütler sağılıp peynir yapılıyor. Ayrıca bu hastalıklı hayvanlar kesilip kasaplara mezbahaya verilebiliyor. Bu gıdaları tüketirken, hijen kurallarına çok dikkat edilmeli.”

DİĞER HABERLER
Market ve mağazalarda naylon poşet devri bitiyor

NUMUNELER İSTANBUL’A GÖNDERİLDİ

Tarım İl Müdürü Mehmet İncir ise YYÜ’den gele yazı üzerine ekiplerin seferber edildiğini söyledi. Kurulan ekiplerin hastalık ihbarı yapılan bölgelerde inceleme yaparak yeniden kan numuneleri aldığına dikkat çeken İncir, “Numuneler Tarım Bakanlığı’nın İstanbul Pendik’teki Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi. Gelecek sonuçlara göre gerekli tedbirler acilen devreye sokulacak” dedi. (DHA)


3 Mart 2011. 10:30
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x