Vaşağın derisini yüzen veteriner hekime tepki yağdı


Denizli’de veteriner hekim Sadık Kılıçaslan’ın, yolda ölü bulduğunu iddia ettiği nesli tükenmek üzere olan vaşağın, derisini yüzdükten sonra çektiği fotoğrafları Facebook’ta yayınlaması, hayvanseverlerin tepkisini çekti. Hayvanları Koruma Derneği, veterinerin cezalandırılması için girişim başlattı.

 

(DHA) — Olay, Denizli’nin Çivril İlçesi’nin Kıralan Beldesi’nde meydana geldi. Veteriner hekim Sadık Kılıçaslan, yolda ölü bulduğunu iddia ettiği nesli tükenmek üzere olan vaşağın, derisini yüzdükten sonra çektiği fotoğrafları Facebook’ta yayınladı.

 

Denizli Hayvanları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Simge Ünal, veteriner hekimin yaptığının vahşet olduğunu öne sürerek şunları söyledi: “Bir üyemizden gelen ihbarı değerlendirip, araştırma yaptık. Fotoğrafları görünce dehşete düştük. Bir veterinerin, nesli tükenmekte olan ve koruma altına alınan vaşağı otopsi yapar gibi parçalayıp, derisini yüzmesi akıl alacak gibi değil. Bu sırada çektiği fotoğrafları da vahşeti yaptığı yetmezmiş gibi sosyal paylaşım sitesine koymuş ve reklamını yapmış. Veterinerin, vaşağı ölü halde bulduysa bile, derisini yüzmek yerine Milli Parklar ve Yaban Hayatı Koruma Müdürlüğü’ne götürmesi gerekirdi. Ondan beklenen buydu.

 

Vaşak türlerinin, tüm Avrupa’da koruma statüleri ve avlanmalarıyla ilgili yasal yaptırımlar artırılmış, avcılık tamamen yasaklanmıştır. Vaşaklar, ulusal düzeyde de Merkez Av Komisyonu tarafından koruma altındadır. Dernek olarak veterinerin cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız. Fotoğrafları delil olarak, Başbakanlık, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Hayvanları Koruma Federasyonu ve Veteriner Hekimler Odası’na gönderdik. Yetkili kurumların gerekeni yapmasını bekliyoruz. Ayrıca veterinerin yargılanması için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız.”

 

Kılıçaslan’ın profilinde fotoğrafları gören bazı hayvanseverler de, sosyal paylaşım sitesinde yaptıkları yorumlarla veterinere tepki gösterdi.

 

“Derisini yüzmem abes kaçtı”
Veteriner Hekim Sadık Kılıçaslan ise vaşağı yolda ölü halde bulduğunu, bölgede böyle bir hayvanın bulunduğu kanıtlamak için fotoğrafları paylaştığını söyledi. Kılıçaslan, vaşağın derisini yüzerken, fotoğraflayıp, sosyal paylaşım sitesine koymasının abes bulunduğunu belirterek şöyle dedi: “Kızılcayer Mevkii’nde otomobilimle giderken, yol kenarında yatan vaşağı gördüm ve durdum. Kaza sonucu öldüğünü fark edince, yanıma aldım. Hatta kahvehaneye götürüp, ölüsünü köylülere gösterdim. Derisini yüzmem biraz abes kaçtı, ancak ölü bir hayvandı. Bulunduğumuz bölgede böyle hayvanların da olduğunu göstermek için fotoğrafları facebook’ta paylaştım. Sırtında kürkle gezen insanların bu yüzden bana tepki göstermesini anlamıyorum. Hayvanı ben öldürmedim. Vaşaklar yabani hayvanlar olduğu için, zaten canlı ya da yaralı halde kucağınıza almanız mümkün değil.”


25 Mayıs 2012. 17:23
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x