Vekilime çek bir şatobiryaaan…!


Meclis’te vekile özel “a la carte” sisteme geçildi.

Sadece milletvekilleri ailelerinin yemek yediği alt restoranda başlayan uygulamaya göre, vekillere sipariş usulüyle servis yapılacak.   TBMM Başkanlığı, daha önce “ortak kazan”dan yemek yiyen milletvekillerine özel “a la carte” restoranı hizmete soktu. Mönüsünde “şatobiryan”dan Meksika steak, tavuk kievski gibi dünya mutfağından örneklerin yanı sıra karides güvece kadar et ve balık seçeneğinin yer aldığı restorandan milletvekilleri telefon ya da “SMS”le sipariş verebilecek.

TBMM’de milletvekilleri ve aileleri dışındakilerin girişinin yasak olduğu ana bina bodrum kattaki “üyeler” lokantası, yemeğin önceden pişenler arasından değil, müşterinin isteğine göre hazırlandığı, et ağırlıklı mönüden oluşan “a la carte” restorana dönüştürüldü.

Milletvekillerinin siparişlerin hazırlanması sırasında zaman kaybetmemesi için bu konuya da bir çözüm getiren Meclis Başkanlığı, milletvekillerinden telefonla ya da SMS mesajı ile sipariş alma uygulamasını da başlatacak.

Seçkin restoranlardaki mönüsüyle dikkat çeken lokantadaki yemek fiyatları ise Meclis ortalamasından biraz yüksek tutulsa da, dışarıya göre oldukça ucuz. Restorandaki en pahalı yemek “iki kişilik” olarak servis edilen Fransız mutfağına ait “şatobiryan” 13 liradan satışa sunuluyor. Et yemekleri menüsünde, Türk ve dünya mutfaklarından örnekler sunuluyor. “Böfstronogof, şinitzel, tavuk kievski, mantarlı fleminyon, köylü biftek, arnavut ciğeri, çoban kavurma”nın da yer aldığı et mönüdeki fiyatlar 4 ile 8 lira arasında değişirken balık mönüde, karides güveç 9, kalamar tava 5 liradan satışa sunuluyor.

DİĞER HABERLER
Apikoğlu'nun tavuk açıklaması

TBMM yerleşkesi içinden taşınan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’na ait tabur binası ve sosyal tesisi olan “gazinosu” da yeniden düzenlenecek. Tabur hizmet binasına, halen eski Orman Bakanlığı binasında “kiracı” olan Meclis Genel Sekreterliği’ne ait birimler taşınacak. Büyükçe bir bahçesi olan askeri gazinonun açık bölümü ise “kebap” çeşitlerinin de sunulacağı yazlık, kapalı bölümü ise “kışlık” restorana dönüştürülecek.

Meclis’in yüksek ziyaretçi sayısı nedeniyle, lokantalar yetersiz kaldığı için personel için de yeni lokanta açılacak. Bunun için de taşınan tabur binasındaki asker yemekhanesi, personel için restoran olarak dizayn edilecek.

Ayşe Sayın-Cumhuriyet


6 Nisan 2012. 18:53
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x